Zuidelijk bij Goldap (zie schets) waren l3/4 Russ. Div. met 24 btns., 72 a 96 veldvuurmonden en 12 houws. van 12 cm. door het Duitsche 1 res. K. (V o n B e 1 o w) teruggedrongen (V o n Below achtte de Russen ten minste aan artillerie overmachtig het is mogelijk dat eene afd. art. van de 40 russ. Div. bij de Groep Goldap was; vandaar 72 a 96 vuurm.). Generaal Von Morgen (3 res. Div.) stond gereed om met 12 bataljons en 36 vuurmonden de Russ. Zuidgroep in linker flank en rug aan te grijpen. Behalve de le Russ. Cav. Div. had den de Russen hier geen steun te verwachten, omdat het II russ. L. K. van Lijck niet opmarcheerde (schakel tusschen Russ. leen 2e leger). Met zekerheid is daarom aan te nemen, dat hier op den 21 Aug. een beslissend succes bevochten had kunnen worden tegen den avond zouden de resten van de russ. Zuidgroep, voor zooverre nog gedeelten zouden hebben kunnen ontkomen in de Romin- tensche Heide, ingesloten geweest zijn tusschen de Goldap-rivier en het Goldaper meer. Noord groep. Anders was echter de toestand bij deNoordgroep. Hier was de verslagen 28 Div. (XX russ. L. K.) grootendeels teruggevloeid tot Wirballen. De resten van de 28 Div. hadden zich daar met de 29 Div. tezamen ingegraven, met den rech tervleugel bij Kattenau; hieraan kan volgens de berichten van het Duitsche I L. K. niet worden getwijfeld. Het nevenkorps (III russ. L. K.) was overal overwinnend geweest en ook de 3/4 40 russ. Div. op zijn linkervleugel had den aanval van de 36 Duitsche Div. op zijn zachtst uitgedrukt afgewezen. Aan Duitsche zijde had het I L. K. mooie resultaten behaald, maar op den 20 Aug. te 4 n.m. vanwege uitputting den verderen aanval moeten staken; vooral de 1 Div. van dit korps had het zwaar gehad. Daarnaast was Brodrück's aanvalspoging (Div. alg. res. Königsberg) van Gumbinnen uit volkomen mislukt. Nog verderop had het XVII L. K. een ernstig échec geleden. Al moge men nu von Francois' I L. K ook nog zoo veel kansen geven, zoo veel is toch wel zeker, dat de 2e Div. van dat korps op den 21 Aug. de Russen niet nog eens kon verrassen, zooals dat haar tot twee malen toe reeds was gelukt. De bij Wirballen uitladende 56 russ. res. Div. kon in den namiddag van den 21 Aug. aanvallen; evenals von Morgen dit op den 20 Aug. bij Goldap aan Duitsche zijde had kunnen doen, als hij niet door het Leger-cdo. 8 uren lang was vastge houden. Doch zelfs zonder de 56 russ. res. Div. hadden de Duitschers hier toch nog minstens even sterke krachten tegen over zich. 6. Alles hing er nu van af, of het XVII L. K. en de Div.. Brodrück in staat waren tot een krachtigen aanval op 21 Aug. Want met alle waardeering voor de aanvalskracht van het L 468

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 4