4. HET NIEUWE KANON VAN 10,5 cm. Ld. door H. L. MAURER. Majoor der Artillerie. De dezer dagen uit Europa verwacht wordende nieuwe Ld. kanonnen van 10,5 cm. zijn van het type Bofors 10,5 cm. F. LK. L/44 M. 31. Bij de bestelling van dit geschut werden door het departement van Oorlog slechts de volgende eischen gesteld 1. Kaliber 10,5 cm. 2. Vermogen zoo hoog mogelijk. 3. Indien mogelijk verwisselbare kernbuis in verband met het gestelde sub 2 hiervoren. 4. Vaste opstellingen m.d.v. dat geen tactische beweegbaarheid wordt geëischt. Indien geen opstelling op permanent aan te leggen betonblokken noodig is, zal dit een voordeel worden geacht, echter zijn speciale middelen met het oog op het vervoer voor dit geschut onnoodig. 5. De meest geperfectionneerde richtmiddelen en bevelsmiddelen (electrische overbrenging van vuurgegevens). 6. Een schootstafel, alsmede de schietstaten waarop deze is gebaseerd en de uitwerking van de wijze waarop deze is berekend moeten door de leverende firma worden bijgeleverd. Ten slotte werd aangeteekend, dat centrale vuurleiding regel zal moeten zijn, maar mogelijkheid voor directe richting moet blijven bestaan. Over de bevelsmiddelen zullen voorloopige gegevens worden op genomen in het Wetenschappelijk Jaarbericht van de I. K. V. 1930 waaruit kan blijken, dat de keuze gevallen is op het toestel Berkog van de Firma Nedinsco. Thans kunnen over het aangeschafte geschut de volgende gege vens worden verstrekt. 1. Kanon en sluitstuk. De schietbuis is uit één stuk vervaardigd en geschroefd in het kulasstuk, zoodanig, dat gemakkelijk de kern uit den kulas kan worden verwijderd en weer opgeschroefd. Door middel van druk- bouten worden de schroefdraadgangen tegen elkaar gedrukt met het doel beschadiging van de schroefdraden bij het schot te 514

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 50