voorkomen. De bouten dienen tevens om het draaien van kulas en schietbuis ten opzichte van elkaar te voorkomen. Het sluitstuk is een horizontaal, halfautomatisch wigsluitstuk. Voor zoover van de bij ons gebruikelijke constructie van belang zijnde afwijkingen daarbij voorkomen zullen zij hierbij worden besproken. De uitwerper loopt met nokken in gleuven van het sluitstuk, waardoor bij het openen van het sluitstuk de armen van de (dubbele) uitwerper reeds dadelijk iets achteruit gevoerd worden, waardoor men een groote kracht voor het vrij maken van de huls uit de kamer verkregen heeft. De aflrekinrichting komt met de bij ons reeds gebruikelijke vrijwel overeen, m. d. v. dat aan de rechterzijde van het sluitstuk zoowel rechstreeks aan het aftrekstuk als aan een zich aldaar bevindende hefboom met handvat kan worden afgevuurd. Zoodra de eerste draaiing voor het aftrekken plaats vindt draait daardoor tevens een zich in het bovenvlak van het sluitstuk bevindende veiligheidsschijf, die door middel van een nok het openen van het sluitstuk verhindert, terwijl deze nok tevens het afvuren voor dat het sluitstuk volledig is gesloten, voorkomt. De semi-automatische werking komt in beginsel overeen met die van de bij ons gebruikelijke inrichting, echter is de constructie eenigszins anders uitgevoerd, en bovendien zwaarder. In het kort komt deze inrichting op het volgendeneer Aan het kanon bevindt zich een zg. manoeuvreerstang, die wanneer ze ten opzichte van het kanon achteruitbewogen wordt een sluitveer spant en door een beugel en tandradinrichting het sluitstuk opent. Dit ten opzichte van het kanon achteruitbewegen heeft plaats door een aanslag bij het laatste gedeelte van den vooruitloop, zoodat daardoor automatisch het sluitstuk wordt geopend en de huls wordt uitgeworpen. Verder wordt evenals bij ons bestaand geschut het sluitstuk vastgehouden door nokken van den uitwerper (die door veeren in zijn achterste stand bovendien wordt vastgehouden) totdat door het inbrengen van de patroon de uitwerper weer naar voren wordt gedrukt, en het sluitstuk onder werking van de sluitveer wordt gesloten. De semi-automatische werking kan op eenvoudige wijze worden uitgeschakeld waarna het sluitstuk door handbeweging kan worden geopend en gesloten. 2. Wieg met teruglooprem en vooruitloopin richting. De wieg bestaat uit 2 beugels, een voorste en een achterste, waarin zich de uitwendig cylindrisch afgewerkte vuurmond heen en weer kan bewegen. De beugels zijn aan de bovenzijde met elkaar verbonden door den cylinder van de luchtvoorbrenginrichting en aan de onderzijde door den cylinder van de hydraulische terug looprem. De vuurmond wordt in de beugels geleid door rollen nl. 4 stuks in eiken beugel. De rollen zijn weer in liggers onder- 515

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 51