6. Laadinrichting, tempeertoestel en hydro- pneumatische aanzetter. Voor het laden wordt de patroon op een laadgoot gelegd, welke zich ter zijde van den vuurmond bevindt en alsdan achter het achterstuk kan worden gedraaid. Een dubbele zekerheid maakt, dat het afvuren niet mogelijk is wanneer de laadgoot zich achter den vuurmond bevindt. Verder verhindert een sperinrichting het vooruitschuiven van de patroon zoolang deze zich niet recht ach ter het laadgat bevindt, terwijl bovendien de patroon wordt vast gehouden door een houder bij groote elevaties. Vlak voor de laadgoot in naar buitengedraaiden stand bevindt zich het tempeertoestel. Voor het tempeeren behoeft men slechts de laadgoot met de granaat recht in het tempeertoestel te schuiven, waarop de tempeering automatisch plaats vindt. De voor het draaien van het tempeertoestel benoodigde kracht wordt ver kregen uit een hydropneumatische accumulator, die bij den vooruitloop van het kanon na het afvuren wordt geladen. Het stellen van het tempeertoestel kan geschieden na commando dan wel door een electrisch volgwijzersysteem. Voor het laden van den accumulator voor het eerste schot is een afzonderlijke inrich ting voorhanden. De hydropneumatishe aanzetter-inrichting wordt geladen door den terugloop van het kanon. Wanneer de laadgoot achter het laadgat wordt gedraaid draait ook het beweeglijke deel van den aanzetter naar den juisten stand en drijft de aanzetterklos de patroon in den vuurmond. Het terugdraaien van den aanzetter geschiedt door de sluitwig bij het sluiten van het sluitstuk. Een eenvoudige inrichting maakt dat deze automatische aan zetter buiten werking gesteld kan worden. 7. De richtmiddelen. De richtmiddelen zijn naar het principe van den onafhanke- lijken opzet geconstrueerd en laten zoowel direct als indirect richten toe. Bij de directe richting worden zij door 3 man en bij de indirecte door 2 man bediend. Door één omdraaiing van het handwiel voor de hoogterichting wordt de elevatie met ongeveer 2° vermeerderd of verminderd, dooréén omdraaiing van het handwiel voor de zijdelingsche richting wordt de zijdeling- sche stand van het kanon omstreeks 4° veranderd. De kijker is een zoogenaamde „Winkelzielfernrohr" waardoor de richter steeds horizontaal en loodrecht op de richtlijn in den kijker ziet De zijdelingsche correcties zijn onafhankelijk van de beweging van den kijker in vertikalen zin en worden uitsluitend in het horizontale vlak aangebracht evenals zulks bij de bevelsmiddelen het geval is. De maximum opzethoogte bedraagt 500 °/00, de hoogterichthoek van den kijker ongeveer 85°, de hoogtecorrectie maximum 250 °/00 en de maximum zijdelingsche correctie ongeveer 1000 °lQn. 518

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 54