en dat elke bezuiniging in die richting een afbrokkeling is van de fundamunten, waarop het geheele staatsgezag rust. B. Hoogere eischen stellen aan de verdere vorming van den Europeeschen vrijwilliger bij het veldleger. Herhaaldelijk hoort men klachten, dat recruten, die het Depot- Bataljon als afgericht verlaten en bij de Veldbataljons geplaatst worden niet of zeer slecht voldoen, ja zelfs zoo ver gaan, dat dienst weigeren, insubordinatie enz. ontstaan, bovendien, ook bij het Depot-Bataljon, een groot gedeelte binnen korten tijd lijdende is aan venerische ziekten. Wij vermeenen hiervoor voornamelijk de vier volgende oorzaken te moeten opsommen 1Klimaat, 2. Omgeving, 3. Te groote eentonigheid in den dagelijk- schen dienst, 4. Slechten Invloed van oudere kameraden. ad 1. Warmte irriteert, werkt prikkelend op de zenuwen en zeer zeker voor personen, die nimmer in de tropen werkzaam waren en na aankomst aldaar eerst gedurende ongeveer zes maan den in een koel klimaat hun opleiding ontvingen. Het is een groot verschil of men een velddienstoefening in de bergen moet volgen, dan dat men dit over een gloeiend heete sawah moet doen. Een meer geleidelijke overgang zou naar onze meening aanbevelenswaard zijn. ad 2. Ook de omgeving kan fnuikend werken op den geest in den troep. Houdt men oefeningen in het bergterrein, dan is natuurschoon en mooie vergezichten een aangename afwisseling. Loopt men daarentegen in de vlakte, waar men niets anders ziet dan sawah en kampong, dan vermindert dit de toch al bestaande eentonigheid niets, veeleer wordt zij daardoor vergroot. Bovendien noodigt een plaats met een mooie omgeving de bewoners uit tot het maken van tochten in den vrijen tijd. ad 3. Een algemeen gehoorde klacht, die naar onze meening ook wel grond van bestaan heeft, is de eentonigheid in den dagelijkschen dienst bij de Veldbataljons. Deze leert niets nieuws meer, het is aldoor maar herhalen van de geleerde stof. Dat moet uitloopen op verveling, want het is geestdoodend. Bij het Depot- Bataljon leert de recruut iets nieuws, dagelijks hoort hij over voor hem nog nieuwe dingen praten. Dat geeft afleiding en er is geen sprake van eentonigheid. Bij het Veldbataljon moet ook naar een dergelijke oplossing gezocht worden en wij meenen deze te kunnen vinden in een voortgezette opleiding. Hieronder verstaan wij vorming en opleiding van den Europee schen vrijwilliger tot een bruikbaar practisch onderlegd aanvoerder. Voor een koloniaal leger, waarvan het grootste gedeelte bestaat uit inheemsche troepen, in tijden van binnenlandsche onlusten 523

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 59