van zeer groot belang. Hetzelfde zien wij ook gebeuren bij de Duitsche Rijksweer, een leger, dat, thans door het gebonden zijn aan een verdrag, in vele opzichten overeenkomst heeft met ons koloniale leger Ook daar zal in tijden van oorlog de kracht geput moeten worden uit de in vredestijd opgeleide manschappen, die zoonoodig de alsdan verder te recruteeren troepen zullen moeten kunnen aanvoeren. Door een dergelijke voortgezette opleiding zou voor een groot deel de eentonigheid ondervangen en tevens een legerbelang gediend zijn. ad 4. Naar onze meening ook een oorzaak, die niet te licht gerekend mag worden. De afgerichte soldaten, die nog met een normaal idee van discipline bij het veldleger komen en zich voorgenomen hebben ook daar hun best te doen, raken spoedig onder den invloed van de reeds aanwezige makkers, die het begrip discipline reeds gedeeltelijk verloren hebben door dezelf de opgesomde oorzaken en hun nieuwe makkers om den aan den dag gelegde dienstijver uitlachen en bijbrengen op welke wijze zij de klippen kunnen omzeilen. De bij het Depot-Bataljon ingebrachte discipline wordt hier grondig ondermijnd. Wij ver- meenen dezen nadeeligen invloed te kunnen ondervangen, door het vormen van compagnieën enkel en alleen bestaande uit pas af gerichte recruten, verre gehouden van de oude Jannen, deze laat- sten eveneens verzameld ondergebracht bij bepaalde onderdeelen, In een volgend artikel zal de dus ons hiertoe uitgewerkte me thode besproken worden. C. Liefde voor het militaire beroep aankweeken. Door de malaise en de groote werkeloosheid, welke thans in Holland heerscht, vinden wij onder de uitgezonden fuseliers slechts zeer weinigen, die uit liefde tot het beroep het militaire vak gekozen hebben. Wat weten zij eigenlijk van de militaire werkkring in het Indische leger af, wie van hen kent de roem volle geschiedenis van dat leger, wie kan liefde voelen voor een werkkring, welke hij niet voldoende beheerscht Wij weten zeker, dat het grootste deel der Jannen niets van de krijgsgeschiedenis van het Nederlandsch-Indische leger afweet. Wij moeten dat dus bijbrengen en het zou zeer aan te bevelen zijn, indien in het voorschrift „Opleiding en Oefening der Infanterie" bij de te door- loopen oefenstof bij het Depot-Bataljon opgenomen werd „Le zingen te houden door de officieren over de krijgsgeschiedenis van het leger". Bovendien wij weten bij ondervinding, dat hier voor bij de recruten een groote animo bestaat. D. Werkverschaffing in den vrijen tijd. Zoolang de onder A. genoemde betere voorwaarden nog tot de toekomstdroomen moeten blijven behooren, en daarna voor de ongetrouwde Europeesche vrijwilligers, zou het zeer aanbe- 524

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 60