Ideaal is de draagwijze in verband met een vlot uit het vlieg tuig kunnen springen niet en men heeft in verschillende rich tingen naar verbetering gezocht. Bij de nieuwste constructie, het z. g. „Form fitting pack", past de valschermverpakking zich aan het lichaam aan en krijgt het geheel ongeveer den vorm van een dikke jas. Vooral bij het springen, hetgeen vaak onder zeer lastige omstandigheden en vlug zal moeten geschieden, levert deze draagwijze een groot gemak op. In een andere richting zoekende is men gekomen tot het z. g. „Quick connector" type. Hierbij heeft de eigenaar gedurende de vlucht alleen het harnas aan, terwijl het valschermpak bij de hand wordt opgehangen. Voor het gebruik drukt men het valschermpak tegen de borst, waardoor het aan het harnas bevestigd wordt door middel van twee haken: een en ander vereischt slechts een fractie van een seconde. Is momenteel bij de Luchtvaartafdeeling het zittype in gebruik voor de bestuurders, terwijl het overig meevliegend personeel in het bezit is van een schoottype, in de toekomst zullen ook proeven genomen worden met het „Form fitting pak". Het onderhoud. Het spreekt vanzelf, gezien het groote belang, dat ermede ge moeid is, dat aan het onderhoud van valschermen de grootst mogelijke zorg wordt besteed. De duurzaamheid van de gebruikte stof (zijde of katoen) is vooral afhankelijk van den vochtig heidsgraad in de ruimte, waarin de valschermen bewaard worden, welke vochtigheidsgraad niet meer dan 25 a 40 mag be dragen. Speciale droogkamers zijn daarvoor noodig. De levensduur van een valscherm bij goed onderhoud kan in de tropen op 4 a 5 jaar worden gesteld. Dat men hier te lande niet overgaat tot de aanschaffing van katoenen valschermen, ondanks het feit, dat deze sterker zijn dan zijden, maar nog steeds het zooveel duurdere zijden valscherm prefereert, vindt zijn zeer gegronde reden in de overweging, dat, waar een militair vliegenier vaak op het laatste moment zal sprin gen, zoodat zijn leven afhangt van het zoo vlug mogelijk openen van de parachute, en de zijden parachute een deel van een seconde vlugger opengaat dan de katoenen parachute aan welk gedeelte van een seconde de vliegenier dus zijn leven kan hebben te danken dit voordeel hooger gesteld moet worden dan het financieele voordeel aan de aanschaffing van een katoenen pa rachute verbonden. Regels voor het gebruik. Uit verschillende artikelen in tijdschriften, welke zich op lucht vaartkundig gebied bewegen, blijkt duidelijk dat het meevoeren 530

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 66