van een valscherm in hooge mate bijdraagt tot het gevoel van veiligheid van de inzittenden van een vliegtuig. Het is dan ook bij de Luchtvaartafdeeling hier te lande voor geschreven, dat men steeds zijn valscherm in het vliegtuig bij zich moet hebben, Een uitzondering op dezen regel vormt het geval, dat de meevlie gende persoon niet in het bezit is van een valscherm. In dat geval n. 1. is het den vliegenier verboden, zijn valscherm mede te nemen. Kent men in het buitenland nog een opleiding in het parachute springen, waarbij men geleidelijk komt tot den vrijen sprong, hier te lande was zulks door het ontbreken van daartoe geschikte vliegtuigen niet mogelijk. Als eenig hulpmiddel (om zekerheid te hebben dat men vrij is van het vliegtuig) heeft men opzij van het vliegtuig, dat bij het oefenspringen gebruikt wordt, een laddertje aangebracht, waarlangs de aspirant-springer afdaalt en zich nog met een hand aan de onderste sport kan vasthouden, alvorens den sprong te doen. Bepaalde regels voor het springen bestaan er niet. Op de een of andere wijze wordt getracht uit het vliegtuig te komen, terwijl met het openen van het valscherm wordt gewacht, tot men zeker is, vrij te zijn van het vliegtuig. Moet gesprongen worden, terwijl het vliegtuig zich in een vrille bevindt, dan verdient het aanbe- beveling zulks naar de buitenzijde te doen. Bijzondere toepassingen. Behalve voor het veilig op den beganen grond brengen van personen bij het in het ongereede raken van een vliegtuig, wordt de parachute ook voor andere doeleinden gebruikt. In den We reldoorlog heeft men b. v. op deze wijze 's nachts spionnen achter het vijandelijk front neergelaten. De mogelijkheid van het uitwerpen van kleine vernielings detachementen achter het vijandelijk front bij belangrijke ver keersknooppunten, alsmede het neerlaten van speciaal verpakte mitrailleurs met munitie en bediening, opent perspectieven, waar mede in een toekomstigen oorlog rekening moet worden gehouden. De z. g. bagage-valschermen worden gebezigd voor verschillende doeleinden. Bij de Luchtvaartafdeeling heeft men de bagage valschermen voor gewichten van 3,5 en 10 K.G. (uitwerpen van foto-cassettes). Voor het uitwerpen van levensmiddelen op tijdelijk ontoegankelijke plaatsen (men denke aan de Merapi-ramp) gebruikt men oude 24' of 28' parachutes. Behalve met het individueele valscherm heeft men zich ook bezig gehouden met een z. g. vliegtuig-valscherm, waarbij het in het on gereede geraakte vliegtuig met behulp van de groote parachute zachtkens op den grond kan worden neergezet. Uiteraard kunnen ook bij de aanwezigheid van een vliegtuig-valscherm, individueele valschermen niet gemist worden (b.v. bij brand in het vliegtuig). 531

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 67