toestand. Uit zijn dagboek vermeldt hij betreffende den troep woordelijk het volgendeHet is eenvoudig niet in woorden uit te drukken en het was hartverscheurend om het oogenblik mede te maken, toen de overblijfselen van de dappere Brigade terug vloeiden De vijand lette goed opnog eenmaal liet hij met alle kracht zijn artilleristisch vuurwerk spelen als een hagel slag trok het over de terugvloeienden heen, van wie nog menig man in 't zand moest bijten. Maar tot groote waardeering van onze dappere infanterie moet verklaard worden: nergens kon men de ontzetting van den verslagene bespeuren Over de geschiktheid tot het gevecht op den 21 Aug. zegt Generaal Von Knobelsdorf: Een machtige stormloop uit voeren, zooals op den vorigen dag, was uitgesloten eveneens het afweren van een sterken vijandelijken aanval, uitgevoerd op even krachtige wijze als den onzen op den 20sten. Maar men had vertragend, en dreigende met een aanval kunnen vechten, en onvoorwaardelijk den vijand in front kunnen binden tot de be slissing op de vleugels zou zijn gevallen. Men had dan op een succes kunnen rekenen als in den lsten slag aan de Masurische meren, en den tegenstander over de grens kunnen dringen, als de vleugels overwonnen. 7. Met dit oordeel van Generaal Von Knobelsdorf kan K a b i s c h zich vereenigen. Men had waarschijnlijk op den 21 Aug. de russ. Zuidgroep beslissend verslagen, de russ. Noordgroep echter nietwant daar voor zou een vasthoudend gevecht van het XVII L. K. niet vol doende zijn geweest. Zelfs moet worden betwijfeld, of het I L.K. tegen den bij Kattenau ingegraven tegenstander, die, al beschikte hij misschien niet over strategische reserves, dan toch in elk geval tactische reserves had, een belangrijk succes zou hebben kunnen bevechten, vóór dat de 56 russ. res. Div. en de in den rug van het I L. K. staande russ. cav. massa's (welke ten slotte toch mis schien ook wel in beweging waren gekomen) hun inwerking zouden beginnen te toonen. En dan zou vermoedelijk het einde zijn geweestvoortzetting van den slag op den 22 Aug., of waarschijnlijker nog Rennenkampf's terugtocht met de Noordgroep op den 22sten in de richting van uit het achterland oprukkende versterkingen. (Hoffmann schrijft hierover in zijn boek. „Der Krieg der versaumten Gelegenheden", blz. 28Gene ral Grünert versuchte seinen und meinen abweichenden Stand- punkt zum Vortrag zu bringen, „dasz die Schlacht bei Gum- finnen gunstig stande, dasz wir in 2 bis 3 Tagen mit der russ. „Wilnaer Armee Schlusz machen könnten, und dasz es dann immer „noch zeit sei, sich gegen den Warschauer Gegner zu wenden „bis dahin mtiszte Gen. V. Scholtz sich mit seinem Korps „allein helfen".) 470

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 6