536 T o e 11 c h ting: Het is van het grootste belang den hoogeren comman dant voortdurend op de hoogte te houden van den toestand (vgl. A. T. V. 6) de Det. C. heeft den Voorposten C. vrijgelaten in de keuze van zijn C P deze moet dan evenwel met het oog op het tot stand brengen van de ver binding onverwijld gemeld worden. Waar hiervoor weinig tijd beschikbaar is, geeft Majoor B. het bericht aan den Det. C. zelfs voorrang boven een bericht aan den C. van de Cav. en Wr. aangezien hij het voorloopig voldoende acht, dat de bij de brug afgeloste Wr. zijn aanwezigheid melden, terwijl hijzelf inzage krijgt van eventueele be richten van den C. der Cav. en Wr. (A. T. V. 19) (2) Majoor B. geeft slechts de verzendwijze aan; C. Verbind, br. wijst den or donnans aan en vult zijn naam in. Het bericht wordt in 3 exemplaren door geschreven (afschrift voor dagboek en commando). De Voorposten C. besluit de telefoonverbindingen straalsgewijs te doen uitleggen, daar zij anders gebruik van een vooruitgeschoven verbindings kostvgl. A.V. D. 60, 63 te kwetsbaar zijn in de tusschenruimten tusschen detn.hij geeft aan C. Verbind, br. en C. Co-groep de volgende aan wijzingen, welke deze in het kort noteeren en daarna „herhalen" (A.T.V. 12(3)) „Mijn C. P. inrichten in deze huizen, f Reeds dadelijk telefoonverbin ding tot stand brengen van mijn C. P. met die van C. Ie cie in O. deel „MADJALAJA. Ik begeef mij naar de le cie en ben over ongeveer een „half uur terug op de C. P. C. Co-groep zorgt, dat dan (2.20 n.m.) de „in PATROL 2 aanwezige onderCn. bij de C. P. verzameld „zijn". Intusschen vangt de oudste Bat. arts zijn verkenning van het legeringsgebied van de voorposten aan (O. V. O. D. I, 15, A.T.V. 122, 123). Toelichting: Het uitleggen der telefoonverbindingen kost tijdzoo spoedig mogelijk wordt dus aangevangen met den aanleg (A. V. D. 26a, 27). Den onderCn. wordt voldoende tijd gelaten de rust en de verzorging van hun onderdeel te regelen (om 2.05 n.m. zijn de troepen van de voortroep in li 's m°gel'ik> z'i een korten tijd op de bevelsuitgifte zullen moeten wachten, doch deze mag niet vertraagd worden. Het inrichten van de C. P. omvat bestemmen van lokalen of afzonderlijke huizen voor: werkruimte Bat. Co, z. m. wachtruimte voor bevelsontvangers (bij regen); het aanbrengen van de herkenningsteekens van het Co bij de Verbind. P. (A.T.V. 64(2)); de bataljonsC. rekent niet onder de hoogere bevelvoerenden, bedoeld in A.T.V. 4(2) en genoemd in Bijlage I; hij zal dus zelf een 's nachts zichtbaar herkenningsteeken moeten aangeven het verzamelen en plaatsen van de noodige stoelen en tafels voor de werk ruimte van het Bat. Co het aantrekken van den schrijver met schrijfmachine enz. uit de colonne (tijdens een aanvallend gevecht zal hij bij een Bat. Co in den regel niet van nut kunnen zijn). In de nabijheid worden lokalen bestemd voor kwartier van het Bat. Co en voor den Verbind. P. (ordonnansen- en telefoonpost), in de omgeving eventueel nog U-lap- en seinposten. Voor zijn vertrek geeft de luitenant-adjudant den C. Co-groep aanwijzingen omtrent de bestemming der beschikbare huizen (lokalen) voor deze verschil lende doeleinden. Op de C. P. moet steeds bekend zijn waar de commandant zich bevindt; ook dient altijd verbinding met den commandant te worden onderhouden. Verwijdert de commandant zich over kleinen afstand, dan kan volstaan worden met het bewaren van gezichtsverbinding; met vaste waarnemingspunten kan telefonische verbinding worden aangelegd. In dit geval wordt de verbinding door ordonnansen onderhouden. De verkenning van den oudsten Bat. arts kan slechts zeer vluchtig zijn, aangezien hij beschikbaar moet blijven, teneinde z. n. zijn taak voor het ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 72