539 Vraag III. tijd: 1/2 uur. a. Welke stoffen ontstaan bij verhitting van ammoniumnitraat, kaliumnitraat, ammoniumcloride en natriumhydrocarbonaat b. Wat geschiedt er, indien men zwavelwaterstofgas leidt in een oplossing van kopersulfaat en wat indien men het leidt in een oplossing van fer- risulfaat Breng beide reacties in vergelijking. Vraag IV. t ij d 3/4 uur. a. Wat verstaat men onder één-, wat onder twéé-basische zuren Noem een voorbeeld en een bereidingsmethode van beide. b. Wat verstaat men onder isomere verbindingen Oeef daarvan eenige voorbeelden. c. Waaruit wordt aethylalcohol bereid Op welke wijze zou uit aethylalcohol kunnen worden bereid 1. Azijnzuur, 2. Choioroform, 3. Aethylacetaat, 4. Aether? NEDERLANDSCHE TAAL. (tijd: 1 y2 uur). De Arbeidsinspectie. Waarom ingesteld? opleiding (kennis van inheemsche talen, ondernemings- beheer, ondernemingsadministratie, arbeidsrecht) werkkring (toezicht op naleving koelie-en wervingordonnaniie, controle op uitvoering assistenten regeling, kinderarbeid en nachtarbeid van vrouwen). Moet inspecteur zijn komst van te voren aankondigen? welke zijn de meest voorkomende overtredingen? poenale sanctie toestanden in pang- longs tact van een arbeidsinspecteur. Productiebeperking van exportgewassen. Verbetering der prijzen in 1924/'29 -- uitbreiding bebouwde oppervlakte goede oogsten voorraadvorming consumptie geen gelijken tred met pro ductie—daling der prijzen restrictiemaatregelen doel en resultaten samenwerking regeeringsinmenging rubber (Stevensonschema) koffie (Braziliaansche valorisatiepolitiek) theerestrictie suikercrisis Chadbour- neplan suikerordonnantie uitvoerlicenties. De economische invloed van het hedendaagsche Rusland op de wereld. „Vijfjarenplan" en zijn uitvoering productie dumping (olie, graan, hout) politieke ondergrond dumpingsysteem arbeidsdwang Stalin en de op positie in de partij gevaren van het vijfjarenplan voor het overige deel van de wereld hoe ertegen stelling te nemen

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 75