Tweede vraag. Zie bijlage Derde vraag (tijd 1 uur). Over te zetten uit Latijnsche karakters in Arabische karakters. Berdjalan poela kepada seboeah kampoeng orang Dajak, jang tiada djaoeh dari sitoe, laloe, sampailah. Kampoeng itoe roemahnja doea boeah, roemah tinggi, berhadapan seboeah dengan seboeah, lagi besar-besar masing-masing pandjangnja 150 kaki. Roemah itoe tangganja kajoe boelat-boelat, bertakoek takoek tempat memasang kaki djika orang hendak naik toeroen. Tangga itoe diangkatnja apabila hari malam. Roemah itoe masing-masing dihadapannja ada halamannja beratap, dari sitoelah orang masoek keloear- roemah. Didalam roemah itoe masing masing keioearga biliknja seboeah, ada djoega jang doea boeah, tempatnja tidoer dan bertanak, dan tempat^ menjimpan se- kalian perkakasnja. Halaman itoe dipakainja tempat bekerdja, dan tempat boedak-boedak, bermain-main, dan tempat orang toeah berdoedoek-doedoek, bertjampoer gaoel disitoe, tiada berasingan satoe-satoe keioearga. 9. BESPREKING ORGAAN N. I.O.V. MEINUMMER. Het nummer is voor een belangrijk deel aan de op 1, 2 en 3 Mei te Ban doeng gehouden jaarvergadering gewijd. Buiten het verslag van die vergadering bevat het de volgende bijdragen. Het verre Oosten in 1930, door W.J. Lucardie; een vervolgartikel waarin japan in beschouwing wordt genomen. De colonne-wedstrijden tijdens het Xlllde wapen}eest. De schrijver betoogt hierin dat naar zijne overtuiging de wijze van beoordeeling herziening be hoeft in dien zin dat fantasietjes, juister omschreven alles wat met colonne niets te maken heeft, de beoordeeling niet mogen beïnvloeden. Naar de mee ning van den schrijver is zulks bij de laatste wedstrijden wel gebeurd. Met name verschilt de schrijver met de commissie in waardeering voor de colon ne welke de eerste prijs werd toegekend. De onder schuilnaam schrijvende inzender resumeert zijn betoog als volgt: 1». De colonnes behooren zeer sober te zijn. Alles wat er niet in thuis hoort, moet worden geweerd en mag in elk geval niet de waardeering beïn vloeden. Een enkel tableau (stand) is toegestaan. 2°. In het bijzonder moet worden gelet op de reglementaire bewegingen en correctheid van uitvoering. De commissie neme een opstellingsplaats in, van waaruit zij alles behoorlijk kan nagaan. 3°. Zoowel de commissie als de deelnemende colonnes dienen zich overigens stipt te houden aan de vastgestelde waardeeringseischen. Schrijver merkt nog op dat hij geenszins critiek wil uitoefenen, hij acht het in het belang der wapenfeesten de colonnes op een ander peil te brengen. Wij achten het wel van beteekenis deze gedachten ruimer bekendheid te geven, doch het zij ons vergund in dit verband op te merken dat het Y°°jr de ontwerpers van colonnes een zeer moeilijke taak is om en dat is toch ook wel gewenscht wat nieuws te zien te geven wanneer alle fantasie buiten gesloten wordt. Te veel is altijd verkeerd, doch men denke er toch ook aan dat het voor de deelnemers ook bijzondere bekoring heeft om eens iets meer te geven dan zuivere exercitie, zij het dan een bijzondere exercitie. Men ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 77