551 van de stroomlijn op den autobouw; de vervanging van den benzinemotor door den ruwoliemotor (de nieuwe Itaiiaansche vechtwagen Fiat model 1930 heeft als eerste een oliemotor; is bewapend met kanon en mitrailleurs). Inlichtingendienst. Mil. Wochenblatt No. 29 Februari 1930. „Operatives Nachrichtenwezen". Een korte bespreking van het gelijknamige werk van den Russischen schrijver S. M. Belicky en dat bedoeld is als studieboek voor het 3de studiejaar der officiersopleiding. Als eerste taak van den inlichtingendienst vlak voor het begin van den oorlog is eventueele wijzigingen vast te stellen in de, volgens de bestaande inlichtingen, vermoede groepeering der vijandelijke strijdkrachten. Rusland kent als bijzonderheid nog de destructieve agenten. Zij werken in den rug des vijands door propaganda, ontketenen van opstanden, vernielingen van bruggen en dergelijke door brandstichting, verspreiding van' valsche be richten, moordaanslagen tegen leidende persoonlijkheden, vergiftiging van bronnen, chemische middelen in het algemeen (bacteriologische oorlogvoering) en dg. „In ieder geval geeft het boek een duidelijk beeld van de te verwach ten ruwheid van den toekomstoorlog". Geneeskundige dienst. De militaire Spectator No. 2. Februari 1931 „De militair-Hygiënische dienst tijdens de mobilisatie/.P. Bijl en Dr. Peeters. „Behalve met de ge brekkige organisatie van den eigen dienst, had men rekening te houden met andere ongunstige omstandigheden. De wet op de besmettelijke ziekten da teerde van 4 December 1872, uit een tijd dus, toen in vele opzichten andere begrippen over epidemiologie heerschten dan tegenwoordig. Daarbij kwam dat de burgerorganisatie, het staatstoezicht op de volksgezondheid, reeds in normale tijden niet aan alle te stellen eischen voldeed, laat staan in mobilisatie- of oorlogstijd. Onder die omstandigheden en met het schrikbeeld van de oorlogsepi demieen voor oogen, begon de militaire geneeskundige dienst 1 Augustus 1914 zijn hygiënische taak te verrichten". In het artikel wordt verder beschreven de wijze waarop de militair hygie nische dienst, waarvan de taak in de eerste plaats is de dagelijksche bestrij ding van besmettelijke ziekten, heeft gewerkt. De infectieziekten die de aandacht vroegen waren typhus, „een oorlogsziekte bij uitnemendheid"; malaria, „een typisch Hollandsche infectieziekte"; nekkramp, een infectieziekte over welker voorkomen in Nederland weinig bekend was schurft, die in 1916 begon op te treden en over welker verspreiding in Nederland geen feitelijke gegevens bekend waren; geslachtsziekten (in 1918) vlektyphus; Spaansche griep, in de tweede helft van 1918. Overigens verwijzen we naar het interressante artikel. Revue der troupes coloniales. No. 200, 1930. „Les groupes sanitaires au Maroc"kapitein-dokterQilis. Het slot van het vroeger reeds vermelde artikel, waarin de beveiliging en het optreden van de „groupe sanitaire" wordt behandeld. Uit zijn ondervindingen leidt de schr. de noodzakelijkheid af dat de officier van gezondheid van de „groupe sanitaire" gelijktijdig goed geneesheer en goed troepenofficier moet zijn die beschikt over een zekere „sens chirurgical", een physieke training en „l'habitude du commandement". Zij moeten een paard kunnen berijden in alle soorten terreinen, op straffe van te laat te komen, evenals zij moeten kunnen waardeeren de waarde van een bepaald oogenblik tijdens de actie, ten einde hunne gedragslijn vast te stellen, allemaal zaken die niet in een oogenblik worden verkregen en die wellicht een militaire vorming vragen, die wat meer op den voorgrond komt in onze „écoles du corps de santé"."

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 87