552 Strijd tegen verzetslieden. Revue des troupes coloniales, no. 200. 1930. „Au Maroc. La guerre en pays berbere", kapitein Vanègue. „In die streken leven de Berbers, van onbekenden oorsprong, die men echter niet kan beschouwen als de eerste bewoners van het landde ethnografie neemt aan dat zij afstammen van veroveraars die uit het oosten kwamen vóór de arabische invallen der Vilde en VlIIste eeuw. Sedert hebben vele vermengingen plaats gehad en, hoe wel de Berbers tot het blanke ras behooren, ziet men er vaak met donkere gelaatskleur, dank zij het negerbloed soms zelfs verwondert men zich on- der hen aan te treffen blonden met blauwe oogen: de romeinsche legioenen, gerecruteerd in geheel Europa, zijn niet vreemd aan die bijzonderheden, die overigens zeldzaam zijn". Krijgsgeschiedenis. De militaire Spectator. No. 3. Maart 1931. Enkele beschouwingen naar aanleiding van „Österreich-Ungarns letzter Krieg 1914—1918", door kapitein C./-\ Wilson. De belangrijkste les uit het boekwerk is naar schr.'s mee- nmg deze, dat men de plannen die in vredestijd van alle zijden zijn overwogen en bestudeerd voor een bepaald oorlogsgeval, bij het intreden van dat geval moet uitvoeren. „Improvisaties zijn bij de concentratie der strijdkrachten slechts dan toe laatbaar, indien de feitelijke toestand beduidend afwijkt van dien, welken men zich had gedacht. Daarnaast biedt de episode van Augustus 1914 een voorbeeld van den ongunstigen invloed, die politieke omstandigheden en politieke personen op de zuiver strategische operatien kunnen uitoefenen. Ten slotte toont zij ons, dat de omstandigheden zelfs een erkend strateeg de baas kunnen worden". Spoorwegen. Militarwissenschaftliche Mitteilungen. Januari-Februari nummer 1931. „Die Elektrifizierung der osterreichischen Bundesbahnen und ihre Bedeutung" kolonel FSchubert. Noemt als belangrijke militaire bedenkingen, welke vroe ger tegen een electrificatie der hoofdlijnen bestonden a. afhankelijkheid van een lang traject van een enkele krachtbron, waarvan de beschadiging het electrische bedrijf gedurende langen tijd kan onder breken b. geringere bedrijfszekerheid tengevolge van groote gevoeligheid voor storingen op de baan c. beperking van de vrijheid van indeeling der bedrijfsmiddelen; de onmo gelijkheid om een electrische locomotief te gebruiken op stoomtrajecten. Het bezwaar ad. a bestaat niet meer, daar alle krachtbronnen tegenwoordig met elkaar verbonden zijn. De krijgservaring heeft verder aangetoond dat het gevaar van electrische werken ten opzichte van vliegeraanvallen sterk overschat is (waarvan voor beelden worden gegeven). In verband met de landsverdediging is met de bezwaren der electrificatie volkomen rekening te houden. De voorwaarden daartoe worden in een vijftal punten samengevat. Strategie. Revue militaire franpaise No. 115. Januari 1931. „Succes stratégique. Succès tactiques" kolonel Loizeau. Schr. vervolgt zijn zeer interessante be schouwingen over de stratégische plannen van graaf Schlieffen en generaal von Moltke. „Indien Moltke zijn reserves voor zijn rechtervleugel had bestemd, indien hij vroegtijdig d.w.z. na de overwinning van Morhange, die voldoende was om de dekking van de rijkslanden te verzekeren het grootste deel der Lotharingsche legers naar den beslissenden vleugel had gezonden, indien hij

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 88