Dat onder dergelijke omstandigheden zelfbeheersching en rustig beleid van commandanten en ondercommandanten eerste eisch was, is duidelijk. Licht ontstaan looze geruchten, welke willig oor vinden en zich snel verspreiden. Zoo kwam den 27sten December een bericht binnen, naar luid waarvan eenige op pa trouille zijnde militairen door giftige gassen overvallen waren een andere patrouille, welke doorgemarcheerd was in de richting van het lahargebied, moest volgens dat bericht dus ook door die gassen getroffen zijn. Onmiddellijk werden twee secties uitge zonden om bedoelde patrouille op te sporen bij K. Bakalan werd zij aangetroffen, terwijl bleek dat de patrouillecommandant van de alarmeerende berichten niets afwist. Bij onderzoek naar de reden voor het afzenden van het ver ontrustend bericht bleek, dat enkele militairen, o. m. ook een motorrijder, van uitputting onwel geworden waren, hetgeen, in verband gebracht met de in de nabijheid van de lahar hangende sterke zwavellucht, oorzaak was tot het ontstaan van het gerucht omtrent het optreden van giftige gassen. Den 30sten December kon, na gepleegd overleg met het B. B., tot eenige vermindering van de beschikbaar gestelde troepen sterkte worden overgegaan. Het detachement te Sawangan (1 sectie, belast met politiedienst) en het detachement te Salam (1 compagnie, belast met barakkenbouw) keerden dien dag naar Magelang terugSalam werd toen bezet door een sectie van de compagnie te Doekoen. De sterkte van de afdeeling motorrij ders werd teruggebracht tot twee onderofficieren en zes minderen. Den vorigen dag reeds waren de beide vliegtuigen naar Andir teruggekeerd, aangezien hun diensten voor den vulcanologischen dienst voorloopig niet meer benoodigd waren deze Dienst had echter te kennen gegeven er veel prijs op te stellen, indien in begin Januari andermaal over vliegtuigen beschikt zou kunnen worden. Op den lsten Januari begonnen in den loop van den avond de kali's noord en zuid van Moentilan zwaarte bandjiren vooral de Blongkeng en de Lamat maakten een onheilspellend lawaai. Drommen vluchtelingen zochten een goed heenkomen in ver schillende richtingenin Moentilan hadden vele Chineezen een auto voor hun woning gereed staan om te kunnen vluchten, sommige reeds gepakt en gezakt. Een lichte paniekstemming was overal merkbaar. De troepencommandant werd door de de tachementscommandanten telefonisch van den toestand op de hoogte gehoudenhet bleek dat dwaze geruchten al spoedig de ronde deden, tot het ontstaan waarvan de bandjirs begeleidende verschijnselen, als het hangen van dikke rookwolken (zwavel dampen) boven enkele rivieren (o. a. de Blongkeng), het hunne bijdroegen. Den detachementscommandanten werd opgedragen gedurende de duisternis den patrouillegang te doen staken en de telefoon- 564

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 10