messen, distributielepels, vorken, bijlen, stookijzers, roerspanen, emmers, bascules, gewichten, enz. Bovendien werd, tem einde aan eventueele verdere aanvragen te kunnen voldoen, den beheerder van het gewestelijk tevens garnizoenskleedingmagazijn te Soerabaja opdracht gegeven het beschikbare draagbare kookgereedschap als ijlgoed naar Magelang te verzenden. Den beheerder van het magazijn van oorlog te Djokjakarta werd, na machtiging van den Divisiecommandant, telefonisch ver zocht de beschikbare keukenwagens en filterwagens in gereedheid te brengen, ten einde die in den loop van den dag te kunnen verstrekken. Door den Commandant van het 4de Regiment Infanterie werd het naar schatting benoodigde kokspersoneel, zoomede personeel voor andere werkzaamheden (verplegingstroep), in totaal 100 man, beschikbaar gesteld. Het personeel voor Moentilan ca. 70 man vertrok in den namiddag van den 22sten December in eenige ingehuurde auto bussen daarheen. Uiteraard kon slechts de beschikking worden verkregen over een zeer beperkt aantal koks, de overige voor koksdiensten aan gewezenen waren militairen, die wel eenig verstand van koken hadden. De benoodigde kokskleeding werd uit het garnizoenskleeding magazijn verstrekt De opvoer van materieel en rijst naar Moentilan leverde dien eersten dag ernstige bezwaren opspoedshalve moest dit per auto geschieden. De militaire vrachtauto's waren echter alle in gebruik voor het vervoer van troepen enz. naar het getroffen gebied. Eerst in den laten namiddag gelukte het eenige particu liere vrachtauto's in te huren, waarmede nog zooveel mogelijk werd opgevoerd. Voorts werden op verzoek van den commissaris van politie te Magelang 700 dekens en 70 spreien in bruikleen verstrekt ten behoeve van de vluchtelingen, die aldaar in open galerijen e. d. waren gelegerd. Het verloop van de voedselvoorziening in de beide centra moge blijken uit het volgende. a. Te Moentilan. De concentratie van de vluchtelingen had op den 22sten De cember nog niet volledig plaats gehad, hetgeen ook bleek uit het feit, dat overal langs de wegen vluchtelingen werden aan getroffen. Voor zoover zij wel geconcentreerd waren, bevonden zij zich te Moentilan, Salam, Tegalsari, Blabak, Sawangan en Doekoen. Doekoen werd echter nog dienzelfden dag ontruimd en de 2000 vluchtelingen omstreeks 5 nm. naar Moentilan gedirigeerd. 572

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 18