Bij aankomst van den officier belast met de voedselvoorziening te Moentilan en omgeving, waren in het getroffen gebied in totaal aanwezig 12 keukenwagens en 3 filterwagens en 15 man koks- personeel. In den namiddag werd van Magelang de reeds ver melde versterking van personeel ontvangen. Inmiddels was de toegevoegde officier naar Djokjakarta ver trokken, ten einde aldaar uit het magazijn van oorlog nog 15 keukenwagens en 5 filterwagens te ontvangen en voor den onver- wijlden opvoer zorg te dragen. Dit materieel werd reeds in den namiddag per N. 1. S. te Tegalsari aangevoerd. Het overige voor de bereiding van het eten benoodigde materieel werd, als reeds vermeld, v. z. m. ook dienzelfden dag uit Magelang toegezonden. Dank zij de uiterste inspanning van officieren en overig per soneel, kon dienzelfden avond en nacht te Moentilan reeds aan 4500 menschen bereid voedsel verstrekt worden. Militaire vervoermiddelen waren niet beschikbaar, zoodat voor rekening van het Merapifonds vracht- en personenauto's moesten worden ingehuurd. Behalve de 4500 bereide maaltijden te Moentilan werd door het civiel bestuur op 22 December in Salam, Tegalsari, Blabak en Sawangan nog aan omstreeks 4000 menschen voeding in natura verstrekt. Het doel was nu zoo spoedig mogelijk te komen tot de ver strekking van bereid voedsel aan zooveel mogelijk vluchtelingen een schema voor de concentratie was hiervoor echter onmisbaar. De groote moeilijkheid was in de gegeven omstandigheden, •dat een vaste basis ontbrak en deze was ook met den besten wil niet te bereiken door de dagelijksche wisseling van de sterkte •op de verschillende legeringsplaatsen, want niet alleen wisselde dagelijks de totale sterkte door het terugkeeren van vluchtelingen naar hunne kampongs, maar hun willekeurige verhuizing naar andere centra stelde de uitvoering telkens voor nieuwe moeilijk- iheden. Na overleg met het civiel bestuur, waarbij de voorgenomen con centratie werd besproken, kon echter worden overgegaan tot een groepeering van materieel en personeel, welke voldoende kans van slagen zou bieden. In verband daarmede werd de 23ste December voornamelijk besteed aan het verschuiven van materieel en personeel en het scheppen van vaste centra voor de voedsel- verstrekking. Het geschoolde kokspersoneel werd naar evenredig heid over die plaatsen verdeeld. Voorts werd te Moentilan een magazijn ingericht, waarvoor door bemiddeling van den Kapitein der Chineezen de beschik king werd verkregen over het bioscoopgebouw te Moentilan. Voor het beheer daarvan werd een sergeant-conducteur der inten dance ter beschikking gesteld, die later, wegens vertrek, ver- 573

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 19