vangen werd door een adjudant-onderofficier-magazijnmeester van het kantoor van den Divisie-Intendant. Ook de werkzaamheden en de eigen verpleging van het toe gevoegde personeel werden geregeld. De verplegingstroep bestaande uit 1 adjudant-onderofficier, 1 Europeesch sergeant en 20 Europeesche fuseliers, werd belast met den opvoer van levensmiddelen, materieel en brandhout naar de verschillende centra. In overleg met het civiel bestuur werd besloten twee maaltijden per dag te verstrekken, aanvankelijk uitsluitend rijst en sajoer, later aangevuld met gedroogde visch of tempeh. De verstrekking van drie maaltijden per dag zou met het beschikbare personeel,, waarop toch reeds een hooge wissel werd getrokken, niet mogelijk zijn geweest. In den morgen van den 23sten ontving de officier belast met de voedselvoorziening bericht dat zich in de bergstreek oost van Sawangan 10000 vluchtelingen bevonden. Bij onderzoek ter plaatse bleek, dat de assistent-wedana aldaar den 22sten December reeds aan 5000 menschen voedsel in natura had verstrekt. De vluchtelingen waren daar nog zeer verspreid. Hoewel met den assistent-wedana werd overeengekomen ook hier zoo spoedig mogelijk tot de verstrekking van bereid voedsel te komen, duurde het nog tot 28 December voordat de vluchtelingen voldoende geconcentreerd waren om hiertoe te kunnen overgaan. Om 3 nm. dien dag werd bericht ontvangen, dat zich te Sroem- boeng 600 vluchtelingen bevonden, die gered waren uit de geïsoleerde kampongs Klampean en Balong, met verzoek onmid dellijk eten op te voeren. Bij onderzoek ter plaatse bleek dat er 300 menschen waren, aan wien dien dag nog eten werd verstrekt. Door vorenbeschreven maatregelen gelukte het op den 23sten December reeds aan 6600 vluchtelingen bereide voeding te ver strekken, verdeeld als volgt Moentilan 4000 Salam 1000 Tegalsari 1000 Sroemboeng 300 Sawangan 300. Wegens het geringe aantal vluchtelingen te Blabak 200) werd' aan den assistent-wedana aldaar draagbaar kookgereedschap af gestaan, opdat deze zelf in de bereiding zou kunnen voorzien. Ten einde eenige controle en stabiliteit in de verstrekkingen te verkrijgen en misbruik te voorkomen, werd in overleg met het civiel bestuur een eenvoudig contrölesysteem ingevoerd. Registratie van de vluchtelingen was voorloopig, in verband met de dagelijksche wisseling ondoenlijk. Daarom werd de vol gende oplossing gekozen. lederen avond werd door het lnlandsch bestuur ter plaatse een lang gestempeld kaartje uitgereikt, dat: 574

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 20