Het meerendeel der slachtoffers had brandwonden aan de voeten en ook, schoon in mindere mate, aan de handen. Slechts weini gen vertoonden brandwonden aan het gelaat of bovenlichaam. Nadat berichten waren binnengekomen over de mogelijkheid van een zich herhalen van de eruptie, werden in het militair hospitaal o groepen van 5 ziekenverplegers, voorzien van hulp middelenen stalen veldbedden, aangewezen en maatregelen ge troffen, dat deze bij de eerste waarschuwing dadelijk zouden kunnen vertrekken. J Op het vroeger vermeld bericht omtrent gasvergiftiging, welke zich zou hebben voorgedaan bij een militaire patrouille, spoed den zich eemge officieren van gezondheid, waaronder de gewes telijk eerstaanwezend officier van gezondheid en het hoofd van het militair hospitaal, met twee van de vorengenoemde groepen een zuurstofapparaat en ziekenauto naar Moentilan. Onderweg naar de kampong, waar de vergiftiging zich zou hebben voor- gedaan, kwam bericht, dat er loos alarm geslagen was. Na 26 December werden nog een veertiental gewonden in het militair hospitaal opgenomen, terwijl nog 8 in dat hospitaal ver pleegden overleden. Bijstand van de Genietroepen. Het detachement van de telegraafafdeeling van de Technische Compagnie van het Bataljon Genietroepen arriveerde den 24sten December te Moentilan. Zorgden de detachementscommandanten van de infanterie zelf voor de kortere verbindingen (nabij gele gen wachten en posten), de telegraafafdeeling bracht de langere verbindingen, t. w. die tusschen den troepencommandant en de detachementscommandanten, tusschen de detachementen onderling die met veraf gelegen posten en met het vliegveld Magelang,' tot stand. Gedeeltelijk werden hiervoor lijnen uitgelegd, gedeel telijk werd gebruik gemaakt (met toestemming en medewerking van den P.T.T. dienst) van bestaande lijnen, welke voor zoo veel noodig hersteld werden. Met het oog op den eisch van volstrekte betrouwbaarheid van de verbindingen, was het noodzakelijk deze technische afdeeling in het onderhouden van de verbindingen te doen voorzien, zoo- lang nog rekening gehouden moest worden met de mogelijkheid van het uitvloeien van nieuwe lahars en het optreden van gevaar lijke bandjirs. Dit detachement kon dan ook eerst den 21sten Januari naar zijn garnizoen terugkeeren. De Sectie Genietroepen, welke belast werd met herstellings- en opruimingswerk, kwam den 5den Januari in den voormiddag te Moentilan aan en ving een uur daarna de werkzaamheden aan. ,™..inlde K- Lamat onmiddellijk boven Moentilan en nog 2UU M. stroomopwaarts opstoppingen door afgekomen rolsteenen waren ontstaan en als gevolg daarvan Moentilan bij bandjir dreigde 579

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 25