overstroomd te worden, was het noodzakelijk het doorstroomin^s- profiel van genoemde rivier ter plaatse van de opstoppingen0 te verruimen. Afdeelingen, bestaande uit boor- en schietploegen werden met het opruimen van de groote steenen belast. Verder had de brug in den grooten weg over de K. Pabelan ernstige bandjirschade geleden. Nadat de brug voorloopig ver sterkt was, werd begonnen met het opruimen van groote steenen voor een ernstig beschadigden peiler, waarvan een gedeelte weg geslagen was. Door de werking van de rivierbedding drongen steeds groote steenen in den vrijgemaakten put, waardoor het werk veel vertraging ondervond. Ten slotte kon na het gereed komen van den werkput met betonstorten begonnen worden en het herstellingswerk, dat nog eenmaal onderbroken werd door bandjir, voltooid worden. Den 19den Januari had de sectie aan haar opdrachten voldaan en kon zij naar haar garnizoen terugkeeren. Luchtvaart. De luchtverkenning bleek gedurende het verleenen van den bijstand na de ramp van het grootste nut. Toen de vliegtuigen in den voormiddag van den 22sten De cember aankwamen, bestond nog slechts een onvolledig inzicht in den omvang van de ramp. Eerste opdracht voor verkenning uit de lucht was dus na te gaan, welke verwoestingen de uit barsting van den Merapi had aangebracht in het gebied tusschen K. Senawa en K. Batang, in het ZW. begrensd door de lijn Sroemboeng-Doekoen. Zoo noodig moest een en ander fotografisch vastgelegd worden. Voorts verkeerde men op dat oogenblik nog in het onzekere omtrent het lot van de bewoners van de desa's Balong en Klam- pean dit na te gaan behoorde mede tot de eerste verkennings- opdracht. De resultaten van die van 12.15 1.30 n.m. gehouden ver kenning, welke in den namiddag nog eens herhaald werd, waren zeer bevredigend. De uitslag van de verkenning van de kampongs Balong en Klampean en de voedselvoorziening uit de lucht op den volgen den dag, werden reeds vermeld. De ligging van de lahars, zooals die voorloopig vastgesteld kon worden, werd in de kaart geschetst; een reeks foto's gaf nadere, meer gedetailleerde, gegevens. Ook hier bleek het echter noodig de resultaten van de lucht verkenning op den grond te vervolledigen; doordat de uitbarsting van den Merapi gepaard was gegaan met en gevolgd door zware aschregens, was uit de lucht, noch op de foto's steeds met zekerheid uit te maken of men met lahar dan wel slechts met een dunne aschlaag te doen had. 580

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 26