Gedurende de eerste verkenning werd tevens nagegaan, welke vernieling was aangebracht in het bronnengebied van de water leiding van Djokjakarta. Aangezien door de uitbarsting deze leiding vernield was en voor genoemde stad ernstige moeilijk heden voor de drinkwatervoorziening dreigden, was het van het hoogste belang zoo spoedig mogelijk gegevens te verzamelen omtrent die vernieling, ten einde onverwijld met den herstelarbeid te kunnen aanvangen. De verkenningsresultaten, welke de ver nieling van een aquaduct inhielden, werden terstond aan de directie van de waterleiding van Djokjakaita medegedeeld. Op de eerste verkenningsuitslagen betreffende den omvang van de ramp werd de volgende dagen voortgewerkt tot het verkrijgen van nauwkeuriger gegevens. Systematisch werd ook het geheele gebied afgezocht naar intact gebleven kampongs en aanwezigheid van menschen. Voorts werden ten behoeve van den vulcanologischen dienst talrijke vluchten ondernomen voor het vervaardigen van foto's en voor verkenning van de gedragingen van den Merapi en te verwachten beloop van eventueele nieuwe uitstortingen Uit den uitslag van die verkenningen kon worden afgeleid of nog be woonde oorden daarbij gevaar zouden loopen. Deze verkenningen werden voortgezet tot den 29sten December, waarbij door vergelijking van herhaalde foto-opnamen gegevens konden worden geput omtrent veranderingen in den krater en in de ligging van de lahars. Op genoemden datum keerden de vliegtuigen terug naar Andir; op verzoek van den vulcanologischen dienst werden evenwel begin Januari de verkenningen en foto opnamen nog eens herhaald. Autodetachement Magelang en detachement motorijders. Hoewel er uit organisatorisch oogpunt minder aanleiding be staat tot het geven van een meer gedetailleerde beschrijving van de aan bovengenoemde onderdeden opgedragen werkzaamheden, is er toch alleszins reden van hun prestaties nog afzonderijk mel ding te maken. Er werd zeer veel gevergd van die onderdeelen op schitterende wijze voldeden zij aan hun taak. Onvermoeid stonden de commandanten en hun onderhebbenden dag en nacht klaar om op vlotte wijze hun inspannend werk te verrichten zij deden dit tot volle tevredenheid van hun lastgevers en bewezen hun onmisbaarheid, Enkele opmerkingen. Het vorenstaande overzicht over de militaire hulpverleening na de Merapiramp moge besloten worden met enkele algemeene opmerkingen ten aanzien van dien bijstand. Ook hier is weer gebleken, dat bij natuurrampen van eenigen omvang de bijstand van de organen van de weermacht van bui- 581

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 27