ondergebracht als met het oog op den toestand noodig en toe laatbaar is. Nauw contact moet doorloopend bestaan tusschen aanvoerders en troepen. Allerlei wilde geruchten duiken bij zulke gelegen heden op, geruchten welke uiteraard ook den troep bereiken en ongewenschte uitwerking kunnen hebben. Het is dus noodig de menschen in te lichten, zoodat zij, moieel gesterkt, zich niet laten beïnvloeden door onjuiste voorstellingen. De gunstige in vloed van een rustigen troep op een onthutste bevolking bleek in Januari tijdens de bandjirs. Opgemerkt zij nog, dat het eerste contact tusschen civiel en militair niet tot stand kwam door een voorafgaand overleg, zoo als gebruikelijk, tusschen in dit geval den Gouverneur van Midden-Java en den Divisiecommandant, doch dat de eerste mili taire hulp rechtstreeks aan den Mil. Geneeskundigen Dienst werd verzocht, welke hulp onmiddellijk eigener initiatief werd verleend. Zoo werden ook reeds maatregelen getroffen na overleg tusschen den assistent-resident t. b. en den namens den Divisiecommandant handelenden kapitein van den gen. staf. Eerst daarna kwam het contact tusschen de betrokken hoogste civiele en militaire autori teiten tot stand, die de reeds getroffen maatregelen bevestigden en verdere voorzieningen na gepleegd overleg regelden. Dringt de nood, dan, dit behoeft geen nader betoog, is het initiatief van lagere instanties alleszins gerechtvaardigd, ja zelfs noodzakelijk; het bevordert de snelle totstandkoming van de door de omstandigheden gevraagde voorzieningen. Ten slotte worde hier gewaagd van de voortreffelijke samenwer- kin tusschen civiele en militaire autoriteiten, welke, uitsluitend gericht zijnde op het streven naar snelle en afdoende hulpver leening in de getroffen landstreek, het mogelijk maakte in korten- tijd voorbeeldige resultaten te verkrijgen. Onderscheidingen, toegekend wegens den na de Merapiramp ver leenden militairen bijstand. Ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw. Generaal-Majoor P. J. A. van Mourik Commandant der Ilde Di visie. Officier in de Orde van Oranje-Nassau. H. A. Soetens, Majoor der Inf. Comdt. van het Vilde Bataljon Inf.. Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. M. H. du Croo, Kap. van den Gen. Staf Staf Ilde Divisie. G. J. Reerink, Kap. der Art. a la suite Hoofd van den Fototechn. Dienst bij de Luchtvaartafd. G. W. Honigh, Kap. der Inf. Ilde Bataljon Inf. 583-

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 29