2. DE RECHTSPLEGING BIJ DE LANDMACHT door A. J. C. NUGTEREN, Eerste luitenant der infanterie. De huidige „Rechtspleging bij de Landmacht" (R. L.) gear resteerd bij besluit van den Souvereinen Vorst van 20 Juli 1814 No. 27 (Nederlandsch Staatsblad No. 85) en sindsdien herhaal delijk gewijzigd, behoefde, zooals bekend, reeds geruimen tijd een algeheele herziening. Bedoelde R. L. gold zoowel voor Nederland als voor Neder- landsch-Indië. Toen nu in Nederland een nieuwe R. L. was vastgesteld, ge schiedde zulks eveneens voor Nederlandsch-lndië en wel bij Koninklijk Besluit van 10 December 1921 No. 10 (I. S. 1922 No. 163), waarbij tevens werd bepaald, dat dit besluit in werking zou tre den op een door den Gouverneur-Generaal te bepalen tijdstip. Sindsdien ondergingen deze R. L. en de Provincioneele Instructie voor het H. M. G. in Nederlandsch-lndië op verschillende onder geschikte punten nog wijziging ingevolge de Koninklijke Beslui ten van 3 Juli 1922 No. 59 (I. S. No. 630), van 28 Juli 1924 No. 431 (I. S. No. 397), van 4 October 1924 No. 11 (1. S. No. 532) en van 20 Augustus 1925 No. 38 (I. S. No. 570). Tot invoering van deze nieuwe R. L. kwam men voorshands echter nog niet. Voldeed zij al niet aan de eischen, welke aan een meer modern procesrecht moeten worden gesteld, het bleek bovendien niet wel mogelijk om zonder min of meer belangrijke wijzigingen tot invoering over te gaan, terwijl die invoering voorts niet zou kun nen geschieden zonder de noodige overgangsbepalingen. Aan een spoedige invoering stond tenslotte ook in den weg de omstandigheid, dat men geruimen tijd van gevoelen was, dat het geen aanbeveling kon verdienen de nieuwe R. L. in te voeren los van het in wording zijnde nieuwe militair straf- en tucht recht, de invoering van welk laatste langer op zich doet wachten dan men aanvankelijk vermoedde. Teneinde de invoering van de Rechtspleging alsmede van het nieuwe materieel militair strafrecht tenslotte te bespoe digen, werd bij G. B. van 21 Januari 1930 No. 22 onder den naam van „Commissie voor het militair straf-, tucht-en strafprocesrecht'" 586

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 32