een raadsman zal alleen kunnen geschieden uit advocaten en pro cureurs c.q. officieren, die zich hebben aangemeld als bereid zich een toevoeging als raadsman voor dien K. R. te laten welgevallen. N.h.v. kan niet worden verwacht, dat advocaten en procureurs hun tijd gratis beschikbaar zullen stellen om in K. R.-zaken te pleiten, in verband waarmede beklaagde in de meeste gevallen zal worden verdedigd door een officier-raadsman, althans, indien ter plaatse van den' K. R. daartoe geschikte en genegen officieren aan wezig zijn. Nog afgezien van de omstandigheid, dat indien wellicht één of twee dergelijke officieren gevonden zullen worden, deze geruimen tijd, niet alleen op K. R. dagen, doch ook tot het bestudeeren der dosiers, aan den dienst kunnen worden onttrokken, wil het voor komen,' dat door de voorgestelde regeling niet wordt tegemoet ge komen aan de klacht, dat militairen voor den K. R. van juridischen bijstand verstoken zijn. Dit bezwaar geldt n.d.m. te meer, nu zooals hierna zal blijken, in appèl de beklaagde in het algemeen slechts in persoon voor het H.M.G. verschijnt, indien het Hof diens oproeping noodzakelijk acht en derhalve in appèl zijn belangen meestal niet persoonlijk zal kun nen bepleiten, noch door een rechtsgeleerden raadsman kan doen bepleiten. Een andere belangrijke wijziging is, dat het rechtsgeding op de terechtzitting van den K. R. op straffe van nietigheid in het open baar wordt gehouden, tenzij de K. R. om gewichtige redenen ont leend aan de openbare orde of de zedelijkheid, in de notulen te vermelden, mocht bevelen, dat het rechtsgeding geheel of gedeel telijk met gesloten deuren zal plaats hebben. Zeer juist is echter tevens bepaald, dat de K. R. om redenen ontleend aan de belangen der krijgstucht of der ondergeschikt heid, aan militairen beneden zekeren rang het bijwonen van de behandeling van eenig rechtsgeding geheel of gedeeltelijk kan doen beletten, een bepaling, welke n.d.m. in vele gevallen zal dienen te worden toegepast. De beklaagde is gedurende de geheele behandeling ter terecht zitting tegenwoordig m.d.v., dat hij kan worden verwijderd indien hij zich misdraagt, als wanneer de raadsman met de verdediging belast blijft. Voorts kan tot het hooren van een getuige of medebeklaagde, de president bevelen, dat beklaagde de gehoorzaal tijdelijk verlate. Op straffe van nietigheid, zal met het onderzoek der zaak echter niet mogen worden voortgegaan dan nadat beklaagde vooraf is onderricht van hetgeen in zijn afwezigheid is voorgevallen. Degene, welke in de residentie van den K. R. als secretaris is aangewezen bij de informatiën, neemt bij den K. R. dezelfde functie waar. 593

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 39