laten inspelen, door het kanon af of op te draaien, waardoor dan het richtkijkervlak gaat hellen, terwijl bij de nieuwe inrich ting de terreinhoekluchtbelbuis op het richtkijkervlak bevestigd is en dus om deze te draaien tevens het richtkijkervlak over den gecommandeerden hoek gedraaid wordt waarna, als de lichtbel weer inspeelt het richtkijkervlak ook weer horizontaal staat. De eerste luitenant der Artillerie Jacobs heeft eenige jaren ge leden een op het boven beschreven principe berustende inrich ting bedacht, welke op wellicht eenvoudige wijze ware aan te brengen bij den opzet van het 7,5 cm. Bg geschut. Zie de figu ren 7, 8 en 9 terwijl hieronder zijne toelichtingen volgen: „Bij draaiing aan het terreinhoekwiel zal de instrumentas net zooveel uit den verticalen stand afwijken als er terreinhoek ge geven wordt. i Als men nu tusschen opzetstang en kijker een inrichting kan inschakelen waarmede terreinkoeken kunnen worden gegeven, dan is het vraagstuk opgelost. Opzetstang en kijker, in de teekening met kruisjes aangegeven, zijn gescheiden teneinde ertusschen een gewricht te plaatsen, waarvan het bovenste draaibare deel, in de teekening verticaal gearceerd, door middel van een horizontale as is bevestigd in het onderste vaste deel, in de teekening gestippeld. Aan het draaibare gedeelte zit de kijker vast en aan het vaste deel de opzetstang, De stand van het draaibare deel en dus ook van de instrumentas wordt bepaald door een nok, die zich in een schroefvormige gleuf bevindt van een ring, in de teekening horizontaal gearceerd, welke om het scharniergewricht heen loopt. Door draaien aan dien ring wordt de nok op en neer bewogen en de kijker evenveel gedraaid als de op den ring aangebrachte terreinhoekverdeeling aangeeft, welke verdeeling evengroot is als de tegenwoordige. De onderste zoeker is vervangen door een luchtbel die de functie van de tegenwoordige luchtbel voor den terreinhoekmeter overneemt, zoodat die dus kan vervallen.^ Door den ring te stellen op den gecommandeerden terreinhoek en de luchtbel te doen inspelen met het terreinhoekwiel zal aan den vuurmond de vereischte terreinhoek worden gegeven, terwijl de kijkeras verticaal blijft staan. Het meten van terreinhoeken geschiedt door gelijktijdige draaiing van ring en terrreinhoekwiel. De ring bestaat uit twee op elkaar geschroefde gedeelten die zoodanig aangeschroefd moeten zijn, dat het geheel in een gegeven stand blijft staan, zonder dat het draaien van den ring bijzondere inspanning kost. Ten einde het draaien te vergemakkelijken ware het buitenopper vlak te kartelen, terwijl om de wrijving te vermeerderen en de slijtage te verminderen wellicht het tusschenleggen van een rood koperen ring voordeel kan brengen. 607

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 53