610 komen beeld geven omtrent hetgeen door de luchtmacht kan worden bereikt, en omdat aldus onvoldoende rekening wordt gehouden met het bijzondere begrip „overmacht in de lucht". Het is beter mededeelingen te geven be treffende de resultaten van de luchtverkenning, waaruit de momenteele mogelijkheden voor dat verkenningsmiddel kunnen worden afgeleid. De gegevens betreffende de eigen partij dienen zoo volledig mogelijk te zijn niet gemist kan bijvooorbeeld worden een mededeeling of zelfstandig dan wel in hooger verband wordt opgetreden, en c. q. de voornemens van den hoogeren commandant, omdat zulks uiteraard van invloed is op de dooi den partijcommandant te nemen maatregelen en uit te vaardigen bevelen. In de onderstelling behoort t.a.z. van de cavalerie belast met de beveiliging steeds te worden vermeld of zij al dan niet in voeling is met den vijand. Wanneer wordt aangenomen, dat een afdeeling is "teruggedrongen, zai steeds moeten worden aangegeven, waar die afdeeling wederom heeft stand gehouden. Bij het aangeven van vliegerberichten heeft men er zich bij het doen binnen komen van berichten tegen het einde van den dag rekenschap van te geven, dat de vliegtuigen als regel nog bij daglicht zullen moeten landen. Hoewel bij het verstrekken van gegevens omtrent de tegenpartij er naar moet worden gestreefd, om niet meer te geven dan ook"in werkelijkheid bekend zou kunnen zijn, mag niet als stelsel worden aangenomen, dat steeds met zeer onvolledige gegevens wordt gewerktde mogelijkheid, dat onder de aangenomen tactische omstandigheden nadere gegevens omtrent den vijand kunnen worden verkregen moet mede in het oog worden gehouden Mededeelingen omtrent op een bepaalden dag te bereiken marschdoel marschsnelheid e. d. behooren in de onderstelling niet thuis, tenzij, in onder steld hooger verband, ter zake bevelen worden gegeven door den hoogeren bevelvoerende. Dergelijke gegevens leggen de zelfstandigheid van de com mandanten aan banden. De commandant moet zelfstandig op den grond slag van de tactische omstandigheden zijn bevelen opmaken. Uitgeven van een groot aantal berichten tegelijkertijd houdt geen reke ning met de werkelijkheid en is in het bijzonder voor vliegerberichten in onze omstandigheden zeer zeker gegrond op een illusie. In elk bericht (ook vliegerbericht) behoort steeds de waargenomen sterkte te worden vermeld. Is iets waargenomen, dan moet dit ook positief worden vernield en mag met met algemeenheden in het bericht worden volstaan. Onderstellingen voor oefeningen voor de regimenten infanterie in samen werking met andere wapens zullen zoodanig moeten worden ingericht, dat de partijcommandanten zooveel mogelijk voor het nemen van een 'zelf standig besluit worden gesteld. 4. Bevelen. De door den leider van een oefening te geven bevelen dienen aan hooge eischen, ook uit een oogpunt van stafdienst, te voldoen. Niet uit het oog mag worden verloren, dat deze bevelen te voren rustig worden overdacht, dus onder de gunstige omstandigheden worden ontworpen. Als de van den leider uitgaande bevelen niet aan de eischen voldoen, werkt zulks uiteraard door op de verschillende commandanten, die veelal onder veel ongunstiger verhoudingen moeten werken en geneigd zijn de bevelen opgemaakt dooi den leider als voorbeelden te beschouwen. Een bevel wordt slechts uitgegeven, wanneer het noodig is, dat zulks geschiedt. Een opeenhooping van bevelen moet worden vermeden, daar zulks slechts tot verwarring kan leiden. Het uitgeven van partieele bevelen zal nooit mogen leiden tot het uitgeven van onvolledige bevelen. Men late op partieele bevelen, zoo de tijd zulks toelaat, steeds een algemeen bevel volgen, ook en vooral ter bevordering

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 56