612 sterkte te hebben, als strookt met de haar, in het gestelde tactische ver band, logisch toevallende taak. Moet voor de vleugelbeveiliging ten behoeve van het geheel een afdeeling worden bestemd, dan wordt de sterkte van die afdeeling, zoomede haar taak en haar plaats van opstelling door den commandant van het geheel zelf bepaald. 7. Frontuitgebreidheid en diepte. De groepeering van troepen moet in de eerste plaats rekening houden met de voornemens van den commandant. Uiteraard zijn frontuitgebreidheid en diepte mede afhankelijk van den tactischen toestand en het terrein. De invloed van die omstandigheden moet evenwel op de juiste waarde worden geschat. Men dient zich er voor te hoeden om op het stuk van frontbreedte en diepte-opstelling te overdrijven, iets waartoe bij de geringe sterkte der troepen, waarmede wij ageeren, veelal neiging bestaat. 8. Algemeene Reserve. De algemeene reserve dient, wil zij op het gewenschte oogenblik tot in grijpen in het gevecht bij de hand zijn, de voorwaartsche beweging te volgen. Zij mag nimmer zoo ver worden achter gehouden, dat indien haar ingrijpen noodig wordt, haar inzetten een vertraging in den voorwaartschen gang van zaken teweeg brengt. Anderzijds behoort zij zoo ver achter de in het eerste echelon strijdende troepen te worden gehouden, dat genoegzame vrijheid van beweging is verzekerd voor het uitvoeren van een eventueele manoeuvre. 9. Nog eenige opmerkingen van tactischen aard. Bewegingen van grootere troepenafdeelingen zijn in onze terreinen veelal gebonden aan een enkelen hoofdopmarschweg. Bij aanwezigheid van vijande lijke luchtstrijdkrachten zal een opmarsch langs dien weg overdag zeer waarschijnlijk door de tegenpartij worden onderkend. Wil men in zulk een geval de aanwezigheid, de sterkte en samenstelling van bovenbedoelde troepen verborgen houden (en daar is in den regel alle reden voor) dan zal van de duisternis moeten worden gebruik gemaakt, tenzij andere mid delen aanwezig zijn om 'svijands Iuchtverkenning te beletten. Moeten de werkzaamheden voor de inrichting van een verdedigende op stelling worden gedekt, dan worden hiervoor als regel afdeelingen uit de troepen in voorste linie bestemd. Elk onderdeel dekt dus de eigen werk zaamheden en het eigen front. De algemeene reserve wordt hiervoor als regel niet gebruikt. Zij kan worden benut voor het verrichten van werkzaamheden ten be hoeve van de troepen in voorste linie dan wel voor een door den troepen commandant aan te geven afzonderlijke taak. De aard van onze terreinen brengt dikwijls de mogelijkheid mede de artillerie, bestemd voor infanteriesteun, een stelling aan te wijzen dicht achter die troepen. 'Ter wille eener goede verbinding moet zulks dan ook geschieden. Tro'epen welke worden vooruitgeschoven met het doel, tijdwinst te ver krijgen voor de eigen voornemens en /of den vijand daaromtrent te misleiden, worden bij voorkeur op zoodanigen afstand vóór de hoofdmacht geplaatst, dat de vijand voor den aanval op de hoofdmacht zijn artillerie, zooals deze was opgesteld voor de bestrijding dier vooruitgeschoven troepen, zal moeten verplaatsen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 58