620 1 9 3 0. 1. Opret der oefeningen. 1. Men streve voor de troepenoefeningen naar afwisseling in den tactischen grondslag. In verband met de kosten, welke met meerdaagsche oefeningen op eenigszins groote schaal zijn gemoeid, beoefene men daarbij vooral dat gene, waartoe de nabij het garnizoen gelegen terreinen geen of slechts ge brekkige gelegenheid bieden. 2. In het afgeloopen oefenjaar kwam het voor, dat bij tactische troepen oefeningen de te oefenen commandant moest optreden in een terrein, waarin hij enkele dagen tevoren als commandant der Roode troepen had geageerd. Dusdoende offert men een belangrijk deel op van het voordeel, dat aan meerdaagsche oefeningen boven die in bekende, nabij het garnizoen gelegen terreinen is verbonden. 3. Men streve sterk naar beperking in de voor een oefening uit te geven stukken, o. a. door daarin geen zaken op te nemen, welke reeds in de voor schriften zijn geregeld. 4. Er zij nogmaals de aandacht op gevestigd, dat de oefeningen niet ruimer en ingewikkelder moeten worden opgezet dan voor het doel, dat met de oefening wordt beoogd, noodig is. Een streven in die richting mag echter niet leiden tot onvolledigheid en oneigenlijke toestanden. Zoo late men uit hoofde van eenvoud b. v. niet achterwege het opnemen van gegevens om trent eigen en vijandelijke luchtstrijdkrachten, wanneer het ontbreken van die gegevens in het kader van de oefening oneigenlijk zou zijn. 5. Het instellen van een tactischen naast een normalen tijd werkt ver warrend; evenzoo het pertinent voorschrijven van het gebruik van bepaalde afkortingen, hetgeen toch in strijd is met de voorschriften. Een en ander ware na te laten. 6. Bij oefeningen, waarbij de oorlogstoestand gedurende enkele dagen wordt gehandhaafd, vermijde men zoo eenigszins mogelijk een onderbreking daarvan voor het houden van een bespreking dan wel voor de verpleging. Zal deze onderbreking bij een O. l.A.T. in het algemeen geen bezwaren op leveren, anders is dit bij tactische troepenoefeningen, waarbij de belangrijke factoren, tijd en ruimte dan dikwijls hun grooten invloed niet kunnen doen gevoelen. Wanneer men b. v. de onderbreking eener oefening stelt van2n.m. tot 4 n.in. dan ontneemt men den aanvaller in eenigszins groot verband niet zelden de gelegenheid om nog bij dag een beslissing te bevechten, daar o.a. de manoeuvre met de algemeene reserve 2 uren wordt lamgelegd. 7. Het geven van opdrachten betreffende een oefening, alvorens de voor gaande oefening geheel is afgehandeld, werkt verwarrend op de troepencom mandanten, daar het dezen dikwijls moeilijk valt zich gelijktijdig in twee tactische situaties in te leven. 8. In de onderstellingen werden dikwijls onvoldoende gegevens omtrent de Roode partij verstrekt; somwijlen ontbrak elke aanduiding omtrent de sterkte van Rood. Deze opmerking heeft uiteraard niet de strekking om nu voortaan in elke onderstelling ruime gegevens omtrent Rood aan den com mandant der Blauwe partij te verschaffen, want er zijn zeer zeker omstandig heden denkbaar, dat als gevolg van b. v. gebrekkige verkenningsmaatregelen, slecht werken van den inlichtingsdienst als anderszins inderdaad slechts zeer weinig omtrent Rood bekend zal zijn. De bedoeling der opmerking is echter er de bijzondere aandacht op te vestigen, dat de leider van een oefening aan den te oefenen troepencom-

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 66