De motorrijders en het telefoondefachement werden onder de bevelen van den troepencommandant gesteld. Ten einde mogelijke vertraging door het inschakelen van tus- scheninstanties te ontgaan, stelde de Divisiecommandant den troepencommandant onder zijn rechtstreeksche bevelen, terwijl voorts voor het tot stand brengen van de organisatie van den te verleenen bijstand de op het kantoor van den Staf der Ilde Divisie werkzame kapitein van den generalen staf tijdelijk toe gevoegd werd aan den resident van Kedoe als trait d'union tusschen burgerlijk en militair gezag. Voor de verpleging der troepen (behalve voor het later te noemen detachement te Sawangan, dat in eigen onderhoud kon voorzien uit de landstreek), welke uitgerukt waren met drie dagen levensmiddelen bij den man, was het noodig een centrale rege ling te treffen voor den aanvoer van levensmiddelen; door&de ongewisheid in den toestand toch, was het niet mogelijk met zekerheid door plaatselijke aanschaffing in de verpleging te voor- In den loop van den 22sten kreeg de stelselmatige organisatie van de steunverleening haar voorloopig beslagde verpleging van de vluchtelingen werd reeds dien dag sterk uitgebreid. De troepencommandant koos, evenals de assistent-resident die belast was met de algemeene leiding en de regent ziin kwartier te Moentilan. Van de 4 compagnieën bleef de reeds aanwezige aanvankelijk nog te Sroemboeng één compagnie werd geplaatst te Doekoen, een te Moentilan en één te Salam. Voor de compagnieën Sroemboeng en Doekoen was de taak in de eerste plaats gewonden en eventueel ongedeerde overleven den opsporen en bijgestaan door geneeskundig personeel hulp verleenen, benevens het begraven van lijken en cadavers voor de compagnieën te Salam en Moentilan was eerste taak barakkenbouw ten behoeve van de daklooze vluchtelingen en af sluiten van het getroffen gebied. Doch er was meer. De steeds dof rommelende Merapi, die werken bleef en telkens nog kleine erupties vertoonde, vormde een voortdurende dreiging voor de in het getroffen gebied wer kende troepen en voor de bevolking, die langzamerhand begon terug te keeren naar de aan den rand daarvan gelegen kampongs. Het instellen van een bewakingsdienst voor onafgebroken, nauw lettende waarneming van den werkenden kraters daarom eisch. geschiedde door het plaatsen van een post met een schaar- Kijker in een boom aan den noordrand van kampong Sroemboeng, 561 erd echterden 24sten op last van den troepencommandant, na ge houden ruggespraak met het wnd. Hoofd van den Vulcanologischen Dienst voorloopig naar Tegalsari verplaatst. vanuiogiscnen Dienst,

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 7