635 6. BOEKAANKONDIGING EN BESPREKING. Van den uitgever mochten we ter aankondiging ontvangen Sergeant Weers en de zijnendoor Abraham Exodus. Uitgave en druk van Drukkerij Bob te Djokjakarta. Prijs f 2.75 Kort onzen indruk samenvattende: een verzameling schetsen, welke zonder eenigen twijfel den lezer eenige uren aangenaam zal bezighouden, hem nu en dan in een gezonden lach zal doen uitbarsten en voorts bij den weiwillenden lezer een juist beeld zal achterhalen van hetgeen de militaire wereld h. 1.1. te beleven biedt of juister bood, aangezien het meerendeel der schetsen in het verleden speelt en door gewijzigde verhoudingen, in en buiten de militaire organisatie, niet meer ten volle van toepassing kan heeten op het tegenwoordige. Voor het laatste waarschuwt de schrijver zelf in zijn voorwoord, hetgeen hij doet aanvangen met de zinsneden„Jan Fuselier en de zijnen zijn anders geworden. Het is de geest des tijds". Hoewel door vaardiger pen geschreven en door een schrijver, die den geest der dingen uit een anderen gezichtshoek beschouwt, herinneren deze schetsen den lezer aan het vroeger door ons reeds besproken boekje „Cantinever- tellingen" door Leo Lezer. Tijdens de lezing hebben wij den indruk niet van ons kunnen zetten dat de schrijver hier en daar, ter wille van het humoristsich effect, naast zijn welversneden pen een vergrootglas heeft gehanteerd hetgeen indien onze indruk juist is moet worden betreurd, omdat het aldus ontstane beeld een minder welwillend lezer tot conclusies zou kunnen leiden, welke niet gerecht vaardigd zijn. De schrijver teekent aan dat de verzamelde schetsen reeds eerder versche nen in het Soerabajaasch Handelsblad. De schetsen geven voornamelijk een beeld van het soldatenleven „buiten" zooals dat was en gedeeltelijk ook nog is. Een vlot, goed en prettig geschreven boekje dat vooral den jongen officier, die geen middel ongebruikt mag laten om den geest van zijn personeel te leeren verstaan, kan worden aanbevolen, overigens ook onder de niet-mili- tairen zijn weg wel zal vinden en in geen legerbibliotheek mag ontbreken. C'. In dank mochten we ontvangen het Twintigste Jaarverslag van de Konink lijke Vereeniging Koloniaal instituut". Voor een algemeen overzicht van den inhoud van de jaarverslagen dezer vereeniging verwijzende naar de be spreking in I. M. T. 1929 No. 10 moge ditmaal gewag gemaakt worden van het opvallend groot aantal aanwinsten op etnografisch en anthropologisch gebied van de afdeeling Volkenkunde. Voorts troffen we als nieuwe bijlagen aan de statuten en het eerste jaarver slag (1930) van de S. P. van Eeghen-Stichting. Deze te Amsterdam gevestigde stichting heeft ten doel het verrichten en/of doen verrichten van wetenschappelijk onderzoek op koloniaal-economisch ge bied en de uitbreiding van de openbare verzamelingen van voorwerpen van kunst en wetenschap in het Koloniaal Instituut te Amsterdam. Tijdschrift voor Indische Taal-, Land- en Volkenkunde. Deel LXX aflevering 2 en 3. De afleveringen bevatten o. m. de volgende bijdragen. De Inscriptie van Koeboeran Tjandi. Deze inscriptie komt voor op een bekapten steen gevonden nabij Magelang, district Tegalredja. De naam Dharmawangga, een vorstennaam voorkomende in de Hindoe- Javaansche geschiedenis. De drie heilige kanonnen (Banten, Batavia en Solo). De schrijver komt tot de slotsom dat het kanon te Banten zeker van Mohammedaanschen oorsprong is, het kanon te Solo zeker van Portugeeschen, terwijl dat te Batavia in elk geval van Europeesch misschien van Portugeesch maaksel is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 81