1. MILITAIRE BIJSTAND NA DE MERAPIRAMP. December 1930 Februari 1931 door P. G. MANTEL, Kapitein der Infanterie. Aan het verzoek van de redactie van dit tijdschrift om een overzicht te geven van den na de jongste uitbarsting van den Javaschen Merapi verleenden militairen bijstand, wordt volgaarne gevolg gegeven. Dit moge dan strekken tot getuigenis van onverflauwde toe wijding bij uitzonderlijke krachtsinspanning onder dikwijls ge vaarvolle omstandigheden van ruim 800 militairen van allen rang en graad niet alleen, dodv ook om zich de lessen der ervaring ten nutte te kunnen maken en tevens als herhaald bewijs van de groote waarde van de organen der weermacht voor de na een natuurramp van eenigen omvang te treffen maatregelen en voor zieningen. In het onderstaande zal naast een overzicht van de eerst ge troffen maatregelen en de daarop gevolgde totstandkoming van een stelselmatige organisatie van den militairen bijstand, ver melding plaats vinden van de voornaamtse gebeurtenissen tijdens de steunverleening; vervolgens zal een meer gedetailleerde be schrijving van het gebruik der organen afzonderlijk worden ge geven. EERSTE MAATREGELEN. Voor de elfde maal in anderhalve eeuw kwam de immer woe lige Merapi in den nacht van 19 op 20 December 1930 tot uit barsting, ditmaal erger dan ooit tevoren. In dichte drommen vlood de bevolking, voor zoover zij ontkwam aan den doodelij- ken greep van de neerploffende lahars, langs de westelijke hel- 555 Met 2 schetsen (achterin dit nummer). Voor het samenstellen van dit overzicht werd, na bekomen machtiging van de betrokken autoriteiten, in hoofdzaak geput uit de ambtelijke gegevens, welke berusten in het archief van den Staf der Ilde Divisie. M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 1