ophoudt, is een moeilijkheid, die ieder voor zich zelve moet uitzoeken. Ik heb slechts een practisch overzicht willen geven: noch de psychologische, noch de philosophische en religieuze problemen, die onafscheidelijk verbonden zijn met de begrippen ichhaft en sachlich, roerde ik aan (2). Doch ik meen niet te mogen eindigen zonder deze vraag te beantwoorden: heb ik U de waarheid verteld? Ik zal die vraag niet persoonlijk beantwoorden, doch slechts aanhalen de woorden, die de grondlegger der ontwikkelde begrip pen, Alfred Adler, gesproken heeft: „Wir bringen keine absolute Wahrheit; aber wir tun alles was menschlicher Geist tun kann; wir führen von grosseren Irrtümern auf kleinere zurück". Semarang, den 14en April 1931. (1). Het beginsel, dat het milieu (incl. de opvoeding) een beslis- senden invloed heeft op de karaktervorming en de z g. karakter- aanleg van weinig beteekenis daarvoor is, vormt eigenlijk de hoeksteen van het ontwikkelde stelsel. Het zou mij te ver voeren, dit op biologische en psychologische gronden nader aan te toonen. (2). Wie van dit onderwerp meer wil weten, verwijs ik naar de geen speciale voorstudie vereischende boeken van Dr. Fritz Künkel, vooral naar „Einführung in d.e Charakterkunde", dat de begrippen theoretisch nader ontvouwt. Verder naar „Die Arbeit am Charakter", dat meer practisch, doch tevens meer medisch is en naar „Vitale Dialektik," een moeilijker, ge deeltelijk philosophisch werk. AANKOMST IN NEDERLAND» Dringend verzoek aan de in Europa vertoevende Officieren, steeds hun adres op te geven aan den correspondent Kapitein-Intendant J» Kooij, Antonie Heinsiusstraat 17, 's-Gravenhage» 660

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 12