in haar geheel zou kunnen optreden in verband met de mogelijk heid een gedeelte aan den strijd te onttrekken, wanneer blijkt dat de vijand een tegenactie voorbereidt tegen onze landobjecten, zal een combinatie van jagers en bommenwerpers m. i. meer bereiken dan van uitsluitend bommenwerpers verwacht mag worden. Hoe modern een bommenwerper ook is, het blijft een bommen werper m. a. w. een instrument, dat niet in de eerste plaats voor het luchtgevecht, waarbij het voornamelijk op manoeuvreervaardig heid aankomt, is geconstrueerd. Waar in het begin van dit betoog werd aangenomen, dat de groote snelheid van de voorgestelde bommenwerpers zou opwe gen tegen de grootere wendbaarheid der te verwachten jagers van verouderd type kan dit niet zonder meer op het thans beschreven bombardement van de vijandelijke vloot worden toegepast. in dit geval toch zijn onze bommenwerpers voor het verrichten van hun taak gebonden aan een bepaalde plaats n. 1. de onmid dellijke omgeving der vijandelijke schepen en dus veel minder dan in de vooromschreven gevallen in de gelegenheid het volle profijt te trekken van hun grootere snelheid. Een dergelijke actie zonder steun van jagers op een moment, dat de vijandelijke luchtvloot paraat is komt mij riskant voor. In het eerste geval (de vijandelijke vloot op grooten afstand) mocht gespeculeerd worden op de waarschijnlijkheid van een verrassing of de voor ons nog gunstiger mogelijkheid, dat de vijandelijke luchtvloot met gelijke oogmerken landwaarts was getrokken, daarbij aannemende dat de vijand zijn lichte bommen werpers door een aanmerkelijk groot gedeelte van zijn jagers deed escorteeren. Ingeval beide speculaties mislukten, konden onze bommenwer pers zich door hun grootere snelheid altijd nog aan het gevecht onttrekken als zij van meening waren, dat de gevechtsverhou dingen voor hen al te ongunstig waren. In het tweede geval (de vijandelijke vloot op korten afstand) is er van speculeeren geen sprake meer. Een eenmaal onderno men bombardement op de vijandelijke schepen moet dan ook worden doorgezet. Onze moderne jagers moeten door hun hooge individueele gevechtswaarde onze lichte bommenwerpers in staat stellen hun eigenlijke taak, het bombardement, naar behooren uit te voeren. Hetzelfde geldt voor den slagaanval tegen de scheepsdekken van de vijandelijke vloot. Op grooten afstand door de lichte bommenwerpers alléén, rekening houdende met de genoemde speculatieve elementen. Op korten afstand door de lichte bom menwerpers, beschermd door de jagers, of ingeval de vijandelijke luchtvloot nog niet voldoende in actie is door de beide types samen. De in lid 5 van blz. 245 besproken verkenning geldt uit den aard der zaak ook voor de combinatie. 665

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 17