Het is een niet te weerleggen feit, dat tegenwoordig bij alle operaties, bij alle gevechtshandelingen, in hooge mate rekening moet worden gehouden met het Luchtwapen. Met het oog daarop dient als eerste vereischte voor hoogere aanvoerders en staven te gelden, dat zij „air-minded" zijn, zoodat het betrekken van het Luchtwapen in plannen en handelingen hun een tweede natuur is geworden, zooals thans reeds het geval is v. w. b. de artillerie. Een tweede vereischte is dat de aanvoerders technisch en tactisch goed op de hoogte zijn van de Luchtvaart, zoodat zij uit het wapen kunnen halen wat er in zit. Wel zullen de commandanten in de toekomst steeds een officier van de Luchtvaartafdeeling als deskundig adviseur hebben, doch ook hier is van toepassing, dat een goed commandant nooit geheel afhankelijk mag zijn van zijn adviseurs, dat hij in staat moet zijn de gegeven adviezen op hare waarden te boordeelen teneinde, in verband met het doel van de operatie en den oogen- blikkelijken toestand, met kennis van zaken een beslissing te kunnen nemen. Voorts moet de wenschelijkheid onder de oogen worden ge zien in bepaalde gevallen een verkenning uit de lucht, hetzij een terreinverkenning hetzij een tactische verkenning van groote be- teekenis, aan stafofficieren te kunnen opdragen. Een en ander wordt niet bereikt door een detacheering van 14 dagen in Holland, ook al wordt daarnaast op de H.K. S. het vak „Luchtvaart" op uitnemende wijze gedoceerd. Hierbij komt nog dat de omstandigheden voor het Luchtwapen in Indië geheel anders zijn dan in Nederland, zoodat detacheering in Indië, gedurende een voldoend langen termijn, als een nood zakelijkheid moet worden beschouwd. Wellicht ware het doel het beste te bereiken door instelling van een verkorten tactischen cursus voor abituriënten van de H.K.S., waarvan de duur op 2 a 3 maanden te stellen ware. Voor de verruiming vari den blik en het behoud van het zoo gewenschte contact met het Nederlandsche leger dient de deta cheering van 14 dagen te Soesterberg behouden te blijven. Detacheering bij de infanterie. Alhoewel de totale duur van de detacheeringen ruim een half jaar bedraagt, waarvan ongeveer de helft in Indië wordt door gebracht, kan ons de regeling van deze aangelegenheid toch niet geheel bevredigen. Waar de detacheering in Holland nauw samenhangt met de overige detacheeringen aldaar, willen wij die liever gezamenlijk in beschouwing nemen en ons thans bepalen tot de regeling van detacheering in Indië. 669

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 21