o. i. de in meergenoemde A. O. opgenomen bepaling, dat deze detacheering moet plaats vinden bij de bergartillerie. Onze mobiele artillerie kent thans naast veldartillerie moderne berg- en houwitserartillerie. Waar in Holland reeds detacheering bij de Veld op het pro gramma staat en beperking nu eenmaal geboden is, zouden wij een detacheering bij berg- en bij houwitserartillerie willen aan bevelen, elk voor den duur van 1 maand. Al hebben wij slechts één afdeeling houwitserartillerie, zij is in onze artilleristische verhoudingen van groote beteekenis en ook daarom voor hoogere aanvoerders en staven van vee! belang, wijl haar dracht van ruim 10 K. M. en haar krachtig projectiel den commandant (2) in staat stellen, meer dan zulks voor de overige artillerie het geval is, zijn invloed op en tijdens het gevecht uit te oefenen. Voorts is eenig begrip van de mogelijkheid van verplaatsing onzer motorartillerie langs de wegen en door het terrein (3) en van de moeilijkheden, aan de munitieaanvulling verbonden, voor de abituriënten van de H. K. S zeker gewenscht. Ook voor artilleristen, afkomstig van de H. K. S„ komt het ons gewenscht voor dat zij de verschillende soorten onzer mo biele artillerie nader leeren kennen. Z.v.m. ware daartoe te voorkomen dat officieren der artillerie, welke vóór hun krijgsschooltijd steeds bij eenzelfde onderdeel (veld, berg of houwitser) hebben gediend, nadien weder bij datzelfde wapen worden geplaatst. Detacheering bij de lichte troepen. Waar de Cavalerie in Indië onder geheel andere omstandig heden moet optreden dan in Holland lijkt ons detacheering bij dat wapen uitsluitend in Nederland minder juist en bevelen wij detacheering in Indië, voor den duur van 1 maand, krachtig aan. Detacheering bij de Wielrijders in Indië achten wij om practische redenen tijdstip van africhting der miliciens; de aanwezigheid van slechts 1 onderdeel te Batoedjadjar minder gewenscht en ook minder noodig, indien kennismaking met de wielrijders in Den Bosch heeft plaats gehad. Detacheering bij den topographischen dienst. Naar onze meening kan de duur van deze detacheering belang rijk worden bekort. Het gaat er toch slechts om den gedeta- cheerden een zoodanig inzicht te geven in de materie, dat zij in staat zijn het terrein zoo goed mogelijk uit de kaart te lezen voor onze verhoudingen. (2) onder „commandant" te verstaan den „algemeen bevelhebber (3) Met behulp van tractors. 671

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 23