van het 8ste Leger naar het schijnt niet gebukt onder; Generaal von Waldersee schreef den llden Augustus aan den Duitschen Generaal in het Oostenrijk-Hongaarsche Hoofdkwartier o. m. „Die Dinge lassen sich gut an, ich bin voll festester Zuversicht. Von uns angefangen bis zur Truppe wird mit Kühnheit verfah- ren". (Elze, Tannenberg, blz. 205). In het bovenaangehaalde komt Overste Slothouber ook tot de slotsom, dat de directive het afbreken van den slag bij Gumbin- nen begrijpelijk maakt, terwijl de schrijver op blz. 471 in het zelfde artikel concludeert„Al deze omstandigheden, waarbij nog komen de paniekachtige berichten omtrent den toestand bij het XVII L.K., doen het volkomen gerechtvaardigd schijnen, dat von Prittwitz mededeelde, dat hij op den 21 sten Augustus een snel succes niet kon verwachtenDus niet de directive maakte het begrijpelijk, doch de omstandigheden rechtvaardigden ten volle het besluit om den slag bij Gumbinnen af te breken Voorts heeft de O.H.L. ongetwijfeld geïnstigeerd tot het offen sief tegen het Narew-leger! Daarvoor zijn voldoende bewijzen aangevoerd in mijn vorige bijdragen over het Tannenberg-pro- bleem. Er is alleen verschil van meening over of von Prittwitz reeds tot een algemeen offensief tegen Samsonow besloten zou hebben vóór de O. H. L. met klem op de noodzakelijkheid daar van wees. Als von Moltke daar niet zoo op gestaan had, hoe is dan te verklaren dat von Prittwitz door von Hindenburg vervan gen werd Wanneer men aanneemt, dat von Prittwitz reeds tot een alge meen offensief besloten had vóór het ingrijpen van de O. H. L., dan zou men dus hoogstens kunnen zeggen, dat de instigatie van de O.H.L. overbodig was. B. Het vervoer per spoor van I L. K. en 3de Res. Divisie. Op blz. 472 haalt Overste Slothouber aan, wat von Schafer schreef over de bestemming van I L.K. en 3de Res. Divisie, ter wijl schrijver in de laatste zin tusschen voegt„zie artikel Man tel". Dit berust echter op een vergissing; ik heb nimmer geschre ven, dat de O. H. L. door zeer energiek aandringen invloed heeft uitgeoefend op de bestemming van deze onderdeelen. Daarin ben ik von Schafer niet gevolgd. Dit energiek aandringen gold in mijn lezing alleen ten aanzien van het algemeen offensief tegen het Narew-leger. C. Het besluit om met het geheele 8ste Leger een algemeen offensief tegen het Narew-leger te ondernemen. Kabisch' conclusie is, dat „deze gewichtige en onaantastbare documenten {de berichten van von Fleischmann. Mbewijzen, dat dit besluit (tot een algemeen offensief tegen het Narew-leger. M.) in den voormiddag (van 21 Aug. Af.) werd genomen en op het 678

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 30