verworpen door de moeilijkheden in den aanvang, terwijl eerst na eenige oefening de uitvoeringsmogeli]kheid kan worden be- °°Uitelden aard der zaak is het aangewezen voor elk soort van luchtstrijdkrachten, zooals bommenwerpers, jachtvliegtuigen, ver kenningsvliegtuigen enz. een speciaal oefeningsprogramma op te stellen hoewel de grondslagen ervan dezelfde zijn. Hieruit blijkt 'al direct dat de verschillende soorten luchtstrijdkrachten ieder hun eigen staf moeten hebben, welke moet bes aan uit officieren, die practisch en tactisch geschoold, hunne volle aan dacht hebben te besteden aan de ontwikkeling van de tactiek en in verband daarmede ook van de technische inrichting van de vliegtuigen van hun speciale groep. Nu lijkt zulk een opzet in onze verhoudingen ver boven onze macht te liggen, echter zal dit zeer goed bereikbaar zijn indien men slechts het beginsel van specialisatie aanvaardt: elke Sort vliegtuigen haar eigen bestemming en haar eigen wijze van oefening in verband met de primaire taak welke haar wacht Zoo zullen in onze verhoudingen de Afdeehngscommandanten met de ter beschikking zijnde officieren, waarvan geeischt moe worden dat zij in verschillende richtingen zijn gespecialiseerd (waarover later), de noodige plannen uitwerken de oefeningen opstellen en doen beproeven en daarna voorstellen in de ver schillende richtingen kunnen doen aan den Commandant van den (Gevechts)vliegdienst, aan wien de leiding in algemeenen zin moet worden en kunnen worden toevertrouwd. Is van een speciale soort meer dan een afdeeling gevormd, dan kunnen deze worden vereenied tot een groep, waarbij een staf wordt ingedeeld, welke de arbeid overneemt van den hooger genoemden afdeelingsstaf. Waarnemings- en verbindingsvliegtuigen, in hetalgemeente noemen verkenningsvliegtuigen, stellen voor hun optreden geheel andere eischen dan de eigenlijke gevechtsvliegtuigen. Voor eerst- genoemden staat op den voorgrond het aanpassen van de vlieg tuigen aan de wijze van optreden van de troepenmacht te wie behoeve zij zijn ingedeeld. Zij treden op als integreerend deel van die troepenmacht en behooren inde onmiddellijke nabijheid daarvan te worden gelegerd. Hiervoor kunnen worden benut vliegtuigen van het meest uiteenloopende type, naar gelang van de uit te voeren opdracht ten bate van het bepaalde onderdeel, waarbij het er slechts op aankomt die taak op de beste wijze ui te voeren. Desnoods kan van het alleroudste materiaal worden ge bruik gemaakt, als ook van sportvliegtuigjes en lestoestellen, welke vaak, fn verband met de bijzondere gesteldheid en begroeiing van ons terrein met succes zullen kunnen worden gebruikt, met dekking en verrassing als belangrijke steun, om snel berichten over te brengen en verloren gegane verbindingen op te nemen, kortom vliegtuigen welke een troepencommandant a la minute

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 42