ter beschikking heeft als snel verbindingsmiddel, radiopost, commandopost, waarnemingspost (Art. C.) Het kenmerk van dit optreden is dus incidenteel, voor plotseling opkomende behoefte, zonder omlijnd plan, ter beschikking van het onderdeel, waarbij zij zijn ingedeeld, waarbij een verspreide ligging moet worden aangenomen op voorbereide dan wel geïmproviseerde vliegter reinen vlak achter de „linie". Geheel anders is het gebruik van jagers en bommenwerpers. Hun optreden is in het al gemeen geconcentreerd, volgend een vast omlijnd plan, op een tijdstip zoo gunstig mogelijk gekozen, hetzij om tijdelijk lucht- overwicht te verkrijgen waarvan de verkenningsvliegtuigen gebruik kunnen maken, hetzij voor daadwerkelijken steun van een aan val of bij het afslaan van een landing. Deze vliegtuigen werken nimmer onder commando van een ondergeschikten troepencom mandantzij blijven steeds onder bevel van den commandant van de opereerende troepenmacht. Deze vliegtuigen stellen de hoogste eischen wat betreft uitrusting en bewapening, m.a.w. zij vormen het Luchtwapen zij zijn de ware luchtstrijders. Na deze uitwijding op meer organisatorisch gebied keeren wij terug tot de verdere bespreking van ons oorspronkelijk onderwerp. Bij den bestaanden toestand, vormen de oefeningen in groot verband, zooals de Legermanoeuvres en de jaarlijks weerkeerende Divisie-oefeningen de eenige oefeningen voor het Luchtwapen, waaruit gegevens kunnen worden geput omtrent het gebruik van de luchtstrijdkrachten ook zijn het vrijwel de eenige prac- tische oefeningen voor Vliegtuigafdeelingscommandanten, vliege niers en waarnemers voor hun taak in oorlogstijd. Dit moet naar onze meening als een minder wenschelijken toestand worden beschouwd, daar de opleiding van een afdee- ling, zoowel wat de commandovoering als wat practische oefe ning betreft, eerst volkomen voltooid moet zijn, alvorens onder gelijke voorwaarden als de andere wapens en diensten aan ge combineerde oefeningen deel te nemen eerst dan kan een zoo groot mogelijk nuttig effect worden getrokken, zoowel voor wat betreft de oefening voor de luchtstrijdkrachten als ten aanzien van de oefening voor de samenwerking met de, gemakshalve te noemen, grondtroepen. Nu vinden we bij de verschillende wapens een systematische indeeling van de oefenstof voor den enkelen man, voor de klei nere eenheden en tenslotte de oefeningen in grooter verband, alles binnen het kader van het wapen. Bij de Luchtvaartafdeeling ontbreekt tot heden de laatste schakel, n. 1. de oefeningen in grooter verband zooals bij de infanterie de Regimentsoefeningen, bij de Artillerie de O. I. A. T. en bij de Cavalerie de Cavalerie- manoeuvres. Die derde schakel, na de oefening van den enkelen man en de oefeningen in afdeelingsverband (c. q. groepsverband), met een 691

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 43