grootsch woord te noemen Luchtvaartmanoeuvres, moet de tac tische leeringen opleveren zoowel voor het luchtwapen zelf als voor de hoogere leiding inzake de aanwending van het lucht wapen. De sinds eenigen tijd gehouden tactische oefeningen, speciaal voor de luchtvaartaangelegenheden vormen reeds een te waardeeren stap in deze richting, deze toch moeten de on dergrond vormen voor de Luchtvaartmanoeuvres. Het groote belang hiervan komt naar voren, indien men zich rekenschap gaat geven van wat van de luchtstrijdkrachten in tijd van oorlog moet worden verwacht. Bij de tot heden gebruikelijke gecombineerde oefeningen staat de oefening van de grondtroepen op den voorgrond en wordt veelal verondersteld, dat op het moment waarop de vliegtuigen moeten optreden „de luchtstrijdkrachten elkander in evenwicht houden", of wel de vijand er nog niet over beschikt. Men krijgt dan ook zoo vaak het idee dat de vliegtuigen worden ingezet om den troep te laten zien dat wij over vliegtuigen kunnen be schikken tot een juist inzicht voor het gebruik ervan komt men echter niet, zoomin voor den troep als voor de luchtstrijdkrach ten zelve. Het idee, dat, indien de vijand overmachtig is in de lucht (plaatselijk en/of tijdelijk), onze vliegeniers moeten thuisblijven is a priori onjuist. Vaak zullen zich omstandigheden voordoen dat ook verkennen en waarnemen mogelijk zal zijn, ook al bezit men geen overmacht in de lucht, mits handig partij kan worden ge trokken van gunstige omstandigheden, van weersomstandigheden, heuvels, kampongranden enz. teneinde verrassend en snel op te treden en in samenwerking met andere deelen van de weermacht het juiste oogenblik van handelen te kiezen. Dit echter vereischt eene nauwgezette samenwerking en behoorlijke oefening met inacht neming van allerlei mogelijke belemmerende omstandigheden. Zoo wel voor het beoefenen hiervan als bij de toegepaste oefeningen dus ook bij de gecombineerde oefeningen met de grondtroepen zal daar toe een scheidsrechterlijken dienst in het leven moeten worden ge roepen, teneinde de wijze van optreden en het mogelijke uitwer king van de handelingen te kunnen beoordeelen. Het spreekt vanzelf dat de daarvoor aan te wijzen scheidsrechters geheel op de hoogte moeten zijn van de wijze van optreden en de mogelijk heden van het luchtwapen, van het effect van de afweermiddelen op den grond t.o. van vliegtuigen van de wijze van optreden van de verschillende soorten van luchtstrijdkrachten en zich een denkbeeld moeten kunnen vormen van de te verwachten trefkans, m. aw. de scheidsrechters beter gezegd hulpleiders moeten zijn in luchtvaartzaken terdege ingewijde personen. Bij de door ons zoo noodig geachte speciale luchtvaartma noeuvres moeten de eischen aan het luchtwapen te stellen op den voorgrond staande grondtroepen kunnen daarbij worden verondersteld of gemarkeerdhoofdzaken zijn de leiding, de 692

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 44