commandovoering, de bevelstechniek (weer bijzonder in het luchtwapen) en vooral ook de verbindingsdienst van het lucht- wapen. Is hiervoren de wenschelijkheid bepleit van het ontwikkelen van een voortgezette opleiding in grooter (luchtvaart) verband, thans moge een proeve volgen, aangevende een wijze, waarop in de geheele le oefening van de vliegeniers een bepaald systeem kan worden gebracht. In navolging van de andere wapens, zou het oefenjaar in een aantal periodes zijn te verdeelen. Daarbij worden voor elke pe riode een bepaalde oefenstof aangegeven en een aantal oefeningen opgesomd, waarbij de bedoeling voorzit dit slechts als een schema te geven, dat naar de soort van luchtstrijdkrachten ge wijzigd kan worden, terwijl een zeker minimum aantal oefeningen en vlieguren daarvoor worden aangegeven. Aangenomen wordt dat de vliegeniers van de afdeeling, waar voor het programma wordt opgemaakt uitsluitend ter be schikking zijn van den bepaalden Afdeelingscommandant. Deze regelt de indeeling van de oefeningen in verband met de bijzon dere omstandigheden, aan de hand van het schema. Van alle gehouden oefeningen, zoowel individueel als in formatie wordt nauwkeurig boek gehouden in speciaal daarvoor bestemde regis ters, welke den hoogeren chef periodiek ter bestudeering worden toegezonden. Tevens heeft elke piloot een eigen register, waarin de indivi- dueele oefeningen worden vermeld de verkregen resultaten en de mate van beoordeeling door den Afdeelingscommandant, welk register bij overplaatsing wordt medegenomen. In dit register worden ook de resultaten van bommenwerpen, mitrailleurschieten, pistoolschieten enz. opgeteekend. Hoewel ik mij volkomen bewust ben van de moeilijkheid om bij de L. A. een systeem van specialisatie in te voeren, is dit n. m. m. toch de eenige wijze waarop het Luchtwapen volledig voor hare taak kan worden afgericht. Ook al kan in den begin ne slechts een enkele afdeeling op deze wijze en zonder eeniger- lei onderbreking worden geoefend, dan boekt men 't voordeel dat aan de hand van de opgedane ervaring het oefeningsschema verder kan worden aangevuld en verbeterd om geleidelijk aan ook de overige afdeelingen erin te betrekken. De verschillende, buiten de opleiding voor de eigenlijke ge- vechtstaak staande, opdrachten (waaronder ook wordt verstaan de opleiding van de leerlingwaarnemers) zouden alsdan moeten worden vervuld door een Afdeeling van speciale diensten, bij welke Afdeeling tevens de verschillende verkenningsvliegtuigen zijn ingedeeld. Bij deze afdeeling worden geplaatst de vliegeniers, die van de vliegschool komen, alle niet bij de bommenwerpers 693

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 45