713 beschikbaar moeten worden gesteld voor dergelijke gevallen dient de Det St. een of meer officieren „voor speciale diensten" te kunnen afzonderen waarop dus bij de organisatie van dien St. moet zijn gerekend. GEVRAAGD (IV) De maatregelen van C. Ie cie, achtereenvolgens op ontvangst van het Voorhoedebevel No. 4 en de bevelen van den Voor- postenC. Nos 2 en 3 (Zie blz. 534, 537, 628) 8. BOEKBESPREKING. Ter bespreking werd ons door den uitgever, N. V. BoekhandU vlh W P van btockum Zoon, toegezonden een brochure, gericht tegen de Volksmis défjfgersetlte'd "Beroepsoïïicier~Paciflst"' door TLagerwerf/, kapitein Een merkwaardig toeval, deze brochure te ontvangen nagenoeg tegelijk met de algemeene uitnoodigng in de dagbladen om adhaesiebetuigingen inzake de indiening van een ontwapeningspetitionnement. We leggen hier dit verband, omdat, wanneer straks ook h. 1.1. in verschillende plaatsen de- genen, die zich bereid verklaarden om tot het slagen van dat ontwapenings petitionnement ..ede te werken, zullen uitzwermen om handteekeningen te verzamelen, velen voor de keuze zulltn staan of zij met dat streven openlijk hunne instemming zullen bezegelen door het stellen eener handteekening. Deze omstandigheid noopt ons, onze bespreking der brochure aan te vangen met 2 aanhalingen van den schijver. Eerstens de woorden waarmede de schrijver zijn ontegenzeggelijk met toewijding geschi even boekje beëindigt n.I. „Ik geef de voorkeur (boven een besluit met knallende phrasen C'.) aan een diep ernstige verklaring. Deze verklaring durf ik namens het Nederlandsche officierskorps af te leggen hoewel ik van niemand volmacht heb en dus de verantwoordelijkheid geheel voor eigen rekening neem. s Wij officieren van de Nederlandsche weermacht zijn diep overtuigd van den gruwel van den oorlog en in ons hart oprechte pacifisten, doch wij kunnen aan een permanente vrede in Europa nog niet gelooven. Daarom zullen wü ons met ernst en toewijding blijven geven aan de ons opgelegde taak tot vor ming van een weermacht, die, mocht onverhoopt de oorlog losbreken, zoowel preventief als in feite de beste waarborgen biedt hem het hoojd te bieden" (cursiveering van ons). En voorts de uitspraak „Aanvaardt men de mogelijkheid van een oorlog y°°üi i e,8en land, dan kan het voor iemand, die van zijn land en volk houdt tot een roeping worden, om zich aan deze taak te wijden. Maar dan vereischt dit ernstige studie van den oorlog en zeker zal dan niemand ook beter de gruwelen van den oorlog leeren kennen, dan juist zij". Dit betoog eindigt de schrijver dan met de uitspraak „een goed officier is een goed paci fist' (cursiveering van ons C'). s Er bestaan alle redenen om deze uitspraak te nemen tot leiding onzer gedachten, wanneer men staat voor de beslissing: kan ik het streven ter be vordering van de internationale ontwapening steunen ja dan neen Wij voor ons beantwoorden deze vraag gaarne, zonder eenig voorbe: oud bevestigend. ten tweede vraag, en voor de beantwoording ervan vindt de lezer stof te over in de brochure, is: zijn er redenen om van het streven naar ontwapening veel resultaten te verwachten Oppervlakkig beschouwd en gezien de ge makkelijke wijze waarop men adhaesiebetuigingen verkrijgt, zou men geneigd zijn deze vraag met een „ja" te beantwoorden We zeggen oppervlakkig omdat bij diepere overdenking en studie der historie, velen en daaronder

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 65