Een derde voorbeeld. Een kind van 3 of 4 jaar heeft een schaar veroverd en zit daar rustig mee te knippen. De ichhafte moeder, bang voor ongelukken, neemt de schaar oogenblikkelijk weg. De sachliche daarentegen zal het wijzen op de gevaren en let wel, indien het kind zich bezeert, niet de schaar afnemen. Het kind heeft zich door het spelen met de „gevaarlijke" schaar (en misschien zich ermede snijden) meer vertrouwd gemaakt met een nieuwe ervaring, is meer ingesteld op de buitenwereld, is wel bang voor eventueele pijn, begrijpt echter, let wel, de op hem gelegde verantwoordelijkheid van het spelen met de schaar het kind is meer sachlich geworden. De sachliche mensch begrijpt, dat slechts ervaring, (d. i. contact met de buitenwereld) waarde heeft en dat hij de verantwoorde lijkheid draagt voor al zijn daden. De sachliche opvoeder zal door woord en daad deze verant woordelijkheid onderstrepen. Wederom is dus onze conclusieslechts de sachliche kan sachlich opvoedende ichhafte slechts ichhaft. En dit leidt ons tot een oude waarheid. Tracht als mensch zoo sachlich mogelijk te zijn. Iedereen is in zekere mate ichhaft: de volkomen sachliche is een heilige. Doch het gaat om den graad van sachlichkeit. En wie dit inzicht verkrijgt, zal begrepen hebben, dat ieder zich zelve tot meer sachlichkeit moet opvoeden. En de oude waarheid luidtElke opvoeding begint met zelfopvoeding. Ten slotte een militair voorbeeld. ik sprak reeds van den meerdere, die zich persoonlijk belee- digd voelt door niet groeten. Dacht U, dat de mindere niet voelde, dat bij een uitbarsting van woede van den meerdere, deze de zaak vergeet en zich stelt boven het „andere"dit andere, dus is het algemeen belang, in dit geval het leger, scherper de disci pline, die immers is de ziel van den militairen dienst. Mag men dan verwachten, dat de mindere zijn eigen persoon zal weten ondergeschikt te maken aan de orde en tucht, die in het leger heerschtdie hem zijn plicht zal laten doen met ge noegen en zonder morren en de ongemakken van den dienst geduldig zal doen verdragen? Mag men dan verwachten, dat indien de mindere steeds ichhaftigkeit als voorbeeld gezien heeft, dat, indien de nood aan den man komt, hij zijn hoogste persoon lijk belang, zijn leven, zal willen en durven wagen voor het behoud van den staat? Want dat is sachlichkeit: zoo weinig ingesteld zijn op eigen persoon, dat zoo noodig het persoonlijk belang vervalt, indien het algemeen belang maximale eischen gaat stellen. 655

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 7