729 wanneer de vijand van zijn verbindingen gebruik maakt en het verborgen houden der eigen verbindingen. Onder „Les procédés techniques de camouflage" lezen we o.a.: „Indien de telegrafie en de draadtelefonie zich al niet in de gewenschte mate blijken te hebben ontwikkeld, de nieuwere wetenschap, die zoo rijk is aan beloften op radio-electrisch gebied, heeft daarentegen een belangrijk punt: het beginsel van de geheime radio-telefonie is gevonden en toegepast". „Sedert meerdere jaren reeds is een commercieele geheime telefoondienst in werking tusschen Engeland en Amerika, „permettant l'abandon des codes chiffrés". Ten slotte vinden we beschouwingen over: „Langage secret et procédés cryptographiques". Strategie. Revue militaire franqaise. No. 118. April 1931. „Succes stratégique, succes tactiques", kolonel L. Loizeau. Behandelt het offensief gelijktijdig tegen de Engelschen en de Franschen tijdens „la grande bataille de France" (21 Maart April 1918) en daarna tegen de Engelschen, waarvan het doel was de Engelschen en de Franschen te scheiden door ter weerszijden van de Somme snel door te stooten en ten Noorden van deze rivier de Engelschen terug te werpen op de zee en ten Zuiden de Franschen in Zuidwestelijke richting. Uit hetgeen de schr. daaromtrent afleidt besluit hij betreffende de strategische gedachte geen vast doel, maar een dubbele opdracht divergeerende richtingen en van gelijke waarde; over „le procédé" het zoeken van uitbuiting van tactische successen in een richting tegengesteld aan de oorspronkelijke beslissende richting de zeer belangrijke uitgestrektheid van de aanvalsfronten in de middelen de onvoldoende sterkte der strijdkrachten, in verband met de opdracht en de slechte verdeeling van die krachten over het totale front. Algemeen. Coast Artillery Journal. No. 1. Januari 1931. „Army-navy joirit Exer cises". „Harbor defenses of San Fransisco", kapitein T. S. Swett. Als erva ringen, bij deze oefeningen opgedaan lezen we o. a. „Het inrichten van den havenverdedigingscommandopost in een betrekkelijk teruggetrokken positie en het ontheffen van den commandant der havenver dediging van de directe supervisie over de maritieme phasen in de actie, bleken te zijn „sound tactics and correct procedure". „Aan offensieve luchtactie, ingezet van af „naval carriers" is zeer groot risico verbonden, zelfs wanneer die wordt uitgevoerd door groote overmacht. Het is twijfelachtig of een commandant zijn „carriers" dichter dan 150 mijl van de kust durft te brengen, tenzij hij die kust in zijn bezit heeft. Een vlieg tuig dat door de verdedigende luchtstrijdkrachten heen slipt, kan het zoo kwetsbare dek van een „carrier" onbruikbaar maken. Wanneer de vliegtuigen op dat moment uit zijn, kan men zich gemakkelijk voorstellen, hoe onbe haaglijk de vliegers zich zullen voelen, wanneer zij bij terugkeer ontdekken niet te kunnen landen op hun drijvend „home". Vliegtuigen welke opereeren van af een landbasis, hebben zeer sprekende voordeelen boven vliegtuigen die opereeren van af „naval-carriers"." La Revue maritime. No. 136. April 1931. Réfexions sur la guerre aéro- navale", luitenant ter zee Barjot. Hierin vinden we o. a. de volgende vermel denswaardige uitspraken „Terwijl boven het land de luchtoorlog zich als het ware onafhankelijk kan afspelen, omdat de luchtstrijdkrachten van vaste en permanente bases vertrek-

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 81