Wederom grijp ik nu naar een voorbeeld uit de kinderopvoe ding om enkele andere principes te ontvouwen, die volgen uit de begrippen ichhaft en sachlich. U zult mij misschien tegenwerpen, dat ik slechts over kinder opvoeding spreek, doch de reden daarvan is, dat voorbeelden aan de opvoeding van het kind ontleend zoo veel sprekender zijn dan die van den volwassene. En bovendien is er geen prin cipieel verschil tusschen opvoeding van het kind eenerzijds en die van ons zelve of onze militairen anderzijds. Slechts is de geest van het kind makkelijker plooibaar en kneedbaar dan die van den volwassene, doch dit is slechts een gradueel, geen princi pieel onderscheid. Immers de vraag doet zich nu voor of bij mijn tot nu toe ont wikkeld systeem van begrippen de gehoorzaamheid niet in de knel komtof straf goed is, ja zelfs mogelijk. Ik behoef U niet te zeggen, dat ik met straf niet bedoel de kastijding met de roede. Niet alleen, dat het slaan tijdens opwinding van den opvoeder z. g. in drift nu wel algemeen als onjuist aangenomen wordt, ook het met volkomen kalmte en wel overdacht toepassen van licha melijke straf is naar veler meening uit den booze. Echter is er een hardheid, die harder is dan de rottan, maar moeilijker in zijn toepassing. Tijdens een driftaanval kan die hard heid niet toegepast worden, want ze eischt overleg en zelfbeheer- sching. Ik bedoel als hardheid: het leggen van een zekere verant woordelijkheid op de schouders onzer kinderen en, let wel, hen ook de gevolgen van hun daden tot een zekere grens zelf laten dragen. Doch laat ik wederom door een practisch voorbeeld U dit begrip hardheid verduidelijken. Een kind leert slecht, niet door onvoldoende intellectueele ga ven, doch door onvoldoend concentratie-vermogen. Extra huiswerk is noodig. Het kind wil dat werk echter slechts onder dwang verrichten. Hiervan is vaak niet alleen straf (al of niet lichamelijk) het ge volg, doch de resultaten van het huiswerk zijn miniem. Nu de naar mijn meening hardere methode. Wijs het kind op de gevolgen van zijn niet willen, eiken dag weer. Zeg het, niet tot dwang te zullen overgaan, doch, ik zou bijna zeggen, verveel het systematisch door te wijzen op de gevolgen van zijn niet willen. Soms zijn straffe voorbeelden noodig. En laat dan de nadeelige gevolgen komen en dan, maar ook, alleen dan, bestaat er reden tot een zekere mate van vernedering van het kind d.w.z. het slechts te wijzen op de slechte gevolgen van eigen daden, d. i. aankweeken van verantwoordelijkheids-gevoel. Een ander voorbeeld. Een kind doet vaak, naar we meenen, gevaarlijke dingen, bijv. in een niet stevige boom klimmen, slootje springen, met losse handen op de fiets rijden. 656

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 8