5. GYMNASTIEK, ATHLETIEK EN SPORT BIJ DE RECRUTENOPLEIDING. door GEOS. In het V. O. I. punt 4 lezen wij, waarop de opleiding en de oefening o.m. gericht moeten zijn, o.a.op het verkrijgen en onder houden van een krachtig physiek. Dit geldt dus zeer zeker en niet het minst voor de recruten- opleiding. Iets verder in punt 7 van het V.O.I. zien wij, op welke wijze wij zulks kunnen bereiken, n.l. door het geregeld houden van de noodige practische oefeningen, gepaard aan een hygiënische, sobere en geregelde levenswijze, terwijl de beoefening van athletiek en andere takken van sportdaartoe mede kan bijdragen. Voorts wordt de Zweedsche gymnastiek alleen beoefend bij die legeronderdelen, waarbij de soldaat voor eerste oefening onder de wapens komt. Bij de recrutenopleiding moet dus onder richt worden gegeven in de Zweedsche gymnastiek. Behalve voor het verkrijgen en onderhouden van een krachtig physiek, heeft de beoefening van gymnastiek, athletiek en sport ook nog het groote nut, dat verschillende moreele eigenschappen, welke den soldaat van noode zijn en hem sieren, worden aange kweekt en verhoogd. Wij noemen b. v. zelfvertrouwen, dürf en be sluitvaardigheid en dientengevolge: tegenwoordigheid van geest. Genoemde moreele eigenschappen zijn het gevolg van het aan- kweeken der physieke prestaties (lichamelijke behendigheid, lichaamskracht, uithoudingsvermogen), waarop zij feitelijk dan ook berusten. Voorts is het gymnastiekonderwijs een uitstekend middel, om de manschappen te gewennen aan het correct en onmiddellijk uitvoeren van gecommandeerde bewegingen. Uit het bovenstaande moge duidelijk zijn, dat wij zeer veel waarde hechten aan de beoefening van gymnastiek, athle tiek en sport gedurende de recrutenopleiding, vooral aangezien de man in zijn verdere militaire loopbaan niet meer verplicht gymnastiek krijgen zal. Het onderwijs hierin behoort door des- 684 (1) Met recrutenopleiding wordt bedoeld: de opleiding van Javaansche recruten bij de Infanterie. Het een en ander is echter wellicht mutatis mu tandis ook van toepassing op recuten van anderen (inheemschen) landaard en van andere wapens.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 36