6. OEFENINGSSYSTEEM BIJ DE LUCHTVAART- AFDEELING, door W. K. BOOGH, lste Luitenant der Infanterie-Vliegenier. {zie ook I. M. T. 1930 nos. 8, 9 en 11). Onderstaande beschouwing over een onderwerp, dat een over groot arbeidsveld omvat, wil niet meer zijn als een bespreking van de wijze waarop en de richting waarin moet worden gezocht en beproefd om te komen tot een juiste en systematische wijze van oefening bij het Luchtwapen. Deze materie sluit in zich zoowel de geheele techniek als de tactiek, zoowel van het Luchtwapen als bijzonder soort strijdmiddel, alswel als waardevol hulpmiddel in den strijd van de verbonden wapens. Aan dit onderwerp is in de toonaangevende landen steeds bij zondere aandacht besteed en men is daar, vooral naar aanleiding van de lessen uit den Wereldoorlog gekomen tot een bepaald systeem van opleiding, welke zich aanpast aan het gebruik, welke men van de verschillende soorten luchtstrijdkrachten denkt te maken. Men heeft een zeker schema van oefening, waarvan de grond slagen vastliggen, doch waarvan de uitbouw, dus het vaststellen van de oefeningen, zich voortdurend wijzigt als gevolg van de verandering van de tactische inzichten of wel noodzakelijk ge worden door den vooruitgang van de techniek, zoowel wat betreft de bewapening als de bouw van het vliegtuig zelf, terwijl tevens de door de oefeningen verkregen resultaten een groote rol spelen. Zoo zal b. v. aan een bepaalde afdeeling worden opgedragen om gedurende een bepaalden tijd een nieuw soort van aanvalswijze tot in de perfectie te beoefenen en na afloop van die periode, welke ruim moet worden gesteld, een gedetailleerd verslag om trent de uitvoeringsmogelijkheid, de doelmatigheid ervan en even- tueele bezwaren en mogelijke wijzigingen welke in verband met de praktijk wenschelijk blijken, zoomede omtrent alle mogelijke bijzonderheden, welke van belang kunnen zijn voor de wijze van beoefening. De termijn van beproeving moet zeer ruim worden gesteld en een tot in de perfectie verzorgde uitvoering worden geëischt teneinde te voorkomen dat een bepaalde oefening wordt 689

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 41