de vervulling van hare gevechtstaak is meermalen zwaar gezon digd (begin van den wereldoorlog). Inderdaad mogen de genietroepen bij de verdediging slechts worden gebruikt voor bijzondere werkzaamheden, die méér dan gewone technische vaardigheid of het gebruik van bijzondere gereedschappen of hulpmiddelen vereischen b.v. het maken van bruggen voor zwaar verkeer en het herstellen daarvan, het aanleggen van technisch moeilijke hindernissen en het stellen van onderwaterzettingen, het voorzien van gereedschappen en het bijeenzamelen van materialen voor de andere wapens. Wellicht ten overvloede zij hier nog opgemerkt dat het in alle opzichten is af te raden de georganiseerde eenheid te verbrok kelen en zeker om de manschappen als voorwerkers over andere troepen te verdeelen. De vliegdienst. In het algemeen kunnen de ter beschikking van den verdediger gestelde vliegtuigen worden gebruikt voor de volgende diensten a. de tactische verkenningsdienst ten behoeve van den detache mentscommandant, b. de verbindingsvliegdienst ten behoeve van den detachements commandant, c. de verkennings- en waarnemingsdienst voor de artillerie, d. de jachtvliegdienst, omvattende het vernietigen van vijande lijke vliegtuigen of het op een afstand houden daarvan, e. de slagvliegdienst, waarbij op den voorgrond staat het ver nietigen van levende doelen op den grond. Enkele der bovenvermelde punten vereischen eenige toelichting. a d a. Deze verkenning beperkt zich tot de vijandelijke krach ten, welke rechtstreeks tegenover het betrokken onderdeel op rukken, waarbij de te verkennen doelen marschcolonnes en colonnes in het terrein zijn. Als afstand wordt hiertoe gewoonlijk geen grootere dan 50 k.m. genomen. Tijdens het gevecht moet het gevechtsveld stelselmatig worden afgezocht en verkend. Het gereedstellen van troepen moet tijdig worden gemeld. Bij deze verkenning is oogverkenning regel, daar het noodig is conclusies ter plaatse te kunnen trekken en de uitkomsten dadelijk te kunnen seinen. a d b. De verbindingsvliegdienst dient om in moeilijke gevechts momenten te weten te komen, hoe de toestand bij de eigen troepen is, voornamelijk wanneer andere verbindingsmiddelen 741

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 11