falen. De taak van den verbindingsvlieger is vanzelfsprekend bij de verdediging eenvoudiger dan bij den aanval. Eisch is dat steeds een verbindingsvlieger gereed moet zijn om op te stijgen. a d c. De artillerieverkennings- en waarnemingsdienst moet de artillerie in staat stellen hare werkingsfeer uit te breiden tot die terreindeelen, welke onvoldoende worden waargenomen vanaf den grond. Vanzelfsprekend beperken zich deze verkenning en waarneming ook tot die terreindeelen, welke binnen de wer kingssfeer van de artillerie zijn gelegen. Tot den verkennings- en waarnemingsdienst behooren le. het uitvoeren van scherp omlijnde verkenningsopdrachten in eng begrensde terreinen, 2e. het optreden als waarnemer bij de vuurleiding bij het vuren op verkende doelen in eng begrensde terreinen. De artillerie-waarnemers kunnen ook worden belast met den bewakingsdienst, d.i. a. het melden van gelegenheidsdoelen (vijandelijke artillerie in stelling komende of van stelling veranderende, sterke infan- teriecolonnes enz.). b. het geven van alle van waarde zijnde gegevens betreffende den opinarcheerenden vijand in de door de artillerie te be waken strook. c. het controleeren en eventueel regelen van het arillerie-vuur. Gaan we thans over tot de bespreking van eenige bij de ver dediging optredende diensten. Zoeklichten. Onze gloeilampzoeklichten waarvan de bediening bestaat uit 2 man worden gebruikt op de kleine afstanden tot op 400 in. maximum. De verlichting van het voorterrein op dezen afstand maakt dat de aanvaller, op het tijdstip, dat de vijandelijke artillerie haar vuur moet verleggen met het oog op de veiligheid, steeds wordt gezien en gehinderd en dat de vuuruitwerking van den verde diger (vooral van de mitrailleurs) wordt vergroot. Bovendien wordt door de verblindende werking van het zoek licht en het besef voortdurend te worden gezien, het moreel van den aanvaller geschokt. Bij deze voordeelen valt het bezwaar, dat de stelling zich door de aanwezigheid van zoeklichten af- teekent, in het niet. Zij vormen dan ook een niet te onderschatten en veel gebruikt wapen in de hand van den verdediger, vooral omdat een aan- 742 Deze gloeilampzoeklichten zijn omgebouwde gaszoeklichten, en zijn even als de laatste tot nu toe waren, bestemd voor indeeling bij de Infanterie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 12