valler wel in de meeste gevallen van de duisternis zal moeten gebruik maken om den verdediger tot op de kleinste afstanden, te naderen. En het ware daarom te wenschen dat door den troep meer met dit zoo voordeelige hulpmiddel werd geoefend. Zooals reeds vermeld, worden de zoeklichten op afstanden tot 400 m. voor de stelling gebruikt. Ze worden zoover mogelijk naar voren, liefst in de lijn der voorste sectiën, opgesteld met onderlinge tusschenruimte van 200 m. Elk zoeklicht krijgt dan een verlichtingssector van 45°, waarvan de as ongeveer lood recht op de stellingrichting staat. De zoeklichten komen onder commando van den compagnies commandant, die het terreindeel waarin ze zijn opgesteld moet verdedigen. Ze schijnen alleen op diens bevel en daarbij moet doel zijn 1. het volgen van den oprukkenden aanvaller met den bundel. 2. het verblinden van den aanvaller. De qasdienst. Voor den verdediger zal de uitvoering van den gasdienst be staan uit a. het bevorderen van een nauwkeurige handhaving van de gasdiscipline en het geven van aanwijzingen daartoe. b. het nemen van maatregelen tegen gasaanvallen (gasverkenners vaststellen gasalarmsignaal). c. het treffen van voorbereidingen tot het gebruik van gassen om den aanvaller te vernietigen. d. het onbegaanbaar maken van terreindeelen voor den aanvaller door het terrein met gasvloeistof (b.v. blaartrekkende) te besproeien. Het zal in de eerste plaats van den beschikbaren tijd afhangen of de gasdienst zich slechts zal kunnen bepalen tot passief optreden of dat het mogelijk zal zijn voor den verdediger om ook zelf het machtige gaswapen te kunnen gebruiken. In welke mate wij een aanvaller met gassen zullen kunnen be strijden hangt voorts af van de voorbereiding in tijd van vrede en van de mogelijkheid tot omzetting van bestaande industrie in oorlogsindustrie. De verbindingsdienst. Van de verbindingen zal bij de verdediging meer werk kunnen en daarom moeten worden gemaakt dan bij den aanval. Daar in ons A. V. D. géén rekening is gehouden met telefoon centrales bij de infanterie zijn de verbindingsafdeelingen, voor wat betreft de samenstelling der telefoonploegen en is de wijze van aanleg der telefoonverbindingen, in dat voorschrift vermeld, niet meer bij. 743

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 13