Momenteel kunnen de volgende verbindingsafdeelingen worden gevormd a. bij den Staf van het Regiment 1 commandant van de verbindingssectie het noodige telefoonpersoneel met 6 toestellen enm. kabel 1 telefoon-centrale „Roeien"; 6 seiners met seinmaterieel voor 3 optische seinploegen de noodige ordonnansen waarvan 4 op rijwielen b. bij den Staf van het Bataljon 1 commandant van de verbindingsbrigade het noodige telefoonpersoneel met 6 toestellen enm. kabel 1 telefoon-centrale „Roeien". 6 seiners met seinmaterieel voor 2 optische seinploegen de noodige ordonnansen waarvan 3 op rijwielen; c. bij de commandogroep van een compagnie 1 commandant van de commandogroep 4 seiners met seinmaterieel voor 2 optische seinploegen de noodige ordonnansen waarvan 2 op rijwielen. De telefooncentrale „Roeien", hoewel voorloopig ingevoerd bij de regimenten en bataljons infanterie, heeft het mogelijk gemaakt dat thans bij dat wapen de verbindingsdienst volgens moderne inzichten kan worden beoefend. Het principe van deze centrale is vrijwel gelijk aan dat van moderne veldcentrales en hebben dus de telefoonafdeelingen de noodige geoefendheid met de centrale „Roeien" verkregen dan zal het later weinig of géén moeite kosten om zich aan een meer ingewikkeld toestel aan te passen. Inzonderheid bij de verdediging maken zichtbaarheid en kwets baarheid van telefoonlijnen het treffen van bijzondere maatregelen noodzakelijk, zooals maskeering, ingraving, gebruik van grond- sleuven e. d. De kans op meeluisteren door den vijand dient zooveel moge lijk te worden ondervangen door het aanleggen van dubbeldraad- sche verbindingen en door een strenge telefoondiscipline. De optische middelen op den grond omvatten seinlampen, sein- spiegels en seinvlaggen, waarbij de berichten worden overgebracht door middel van morse-teekens. Voor de optische middelen kunnen zware regens, storm, nevel enz. belangrijke storingen in het binnenkomen der berichten ver oorzaken, en zelfs het gebruik ervan totaal onmogelijk maken. Als regel is het dus aan te bevelen de optische seinmiddelen naast telefoonverbindingen te gebruiken, waarmede wordt vol daan aan den algemeen geldenden eisch dat een verbinding van eenige beteekenis steeds op minstens twee verschillende wijzen moet worden tot stand gebracht. Vuurwerkseinen, waarbij slechts seinen met een vooraf vast gestelde beteekenis kunnen worden gewisseld, zullen bij de 744

Indisch Militair Tijdschrift | 1931 | | pagina 14